HDP’li Gergerlioğlu: “Vergi borcu silinen şirketlerin yöneticileri AKP’ye yakın isimler mi?”

Kocaeli Milletvekili ve İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Üyesi Dr. Ömer Faruk Gergerlioğlu AKP’ye yakın şirketlerin vergi borçlarının silindiği iddialarını Meclis gündemine taşıdı.

HDP Kocaeli Milletvekili ve İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Üyesi Dr. Ömer Faruk Gergerlioğlu AKP’ye yakın şirketlerin vergi borçlarının silindiği iddialarını Meclis gündemine taşıdı. Gergerlioğlu, önergesindeki bu sorulara Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın cevap vermesini istedi.

Sosyal medya hesaplarından vergi borcu silinen şirketlerle ilgili listeler paylaşıldığını belirten Gergerlioğlu, AKP’ye yakın olduğu iddia edilen kişilerin bu şirketlerin yöneticisi olduğunun yine iddialar içerisinde yer aldığını ifade etti.

Gergerlioğlu, Cumhurbaşkanı Yardımcısı’na şu soruları yöneltti:

-13 Ağustos 2018 itibariyle vergi borcu olan şirket sayısı kaçtır?
-31 Temmuz 2018’ de sona eren vergi barışından kaç şirket yararlanmıştır? Vergi borcu olup vergi barışından şirketlerin yararlanmamasının sebepleri nelerdir?
-Vergi borcu silinen şirketlerin olduğu iddiası doğru mudur? Bu şirketlerin borçlarının silinmesinin kriterleri nelerdir?
-Vergi borcu silinen şirketlerin yöneticilerin AKP’ye yakın isimler olduğu iddiası doğru mudur? Bu iddia doğruysa konuyla ilgili soruşturma açılmış mıdır?
-Son 10 yıl içerisinde vergi borçları sıfırlanan şirketlerin ve yöneticilerinin tam listesi nedir?

Sendika.org