Hasankeyf için araştırma önergesi

HDP Siirt Milletvekili Meral Danış Beştaş, Hasankeyf’teki tarihi mirasın maruz kaldığı zararların önlenmesinin tespiti için Meclis Başkanlığı’na araştırma önergesi verdi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Siirt Milletvekili Meral Danış Beştaş, Hasankeyf’teki tarihi mirasın maruz kaldığı zararlar ve bunları önlenmenin tespiti için meclis araştırması talep ederek, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un yanıtlaması talebiyle Meclis Başkanlığı’na soru önergesi verdi.
‘BÖLGE GEÇMİŞİN İZLERİNİ TAŞIYOR’ 
Hasankeyf’in, Mezopotamya’da insanlığın yerleşik hayata geçişinin en belirgin örneğini teşkil ettiğini vurgulayan Beştaş, “Bölgede yapılan Ilısu Barajı ile 6000 hektarlık alanın sular altında kalması söz konusudur. Bölgede tarımsal gelişme sağlanması adına yürütülen bu baraj projesi ile 12 bin yıllık geçmişin de sular altında kalması gündemde olup 6000 hektarlık tarımsal alan uğruna 12 bin yıllık geçmişin silinmesi mevzubahistir. Oysa binlerce yıldır çeşitli halklara ev sahipliği yapan bu alanda birçok ortak hatıra biriktirmiş olan insanlığın medeniyet yolunda ilerlediği süreç ilmek ilmek örülmüştür.  Batman-Gercüş- Midyat karayolu üzerindeki köprü, kale, Dicle nehrine bakan Saray, Ulu Camii, kentin ortasındaki Sultan Süleyman Camii ve kentin ortasında bulunun Koç Camii, Dicle nehrinin sol kıyısında açıkta yer alan Zeynelbey Türbesi, İmam Abdullah Türbesi, kiliseler, mağaralar ve çeşitli tarihi yapılar ile bu bölge geçmişin izlerini taşımaktadır” dedi.
 GELECEK KUŞAKLARA AKTARILMASI
Bunca yıkım ve kıyıma maruz kalan Hasankeyf’in, yüzlerce yıl Romalıların, Urartuların, Asurların ve günümüze kadar birçok uygarlığın ortak katkısıyla ulaştığını kaydeden Beştaş, araştırma önergesinde şu talepte bulundu: “Bu nedenle azami ölçekte korunması ve gelecek kuşaklara aktarılması aynı zamanda önemli bir vazifedir. Açıklamış olduğum üzere Hasankeyf’te gün yüzüne çıkarılmayı bekleyen kültürel ve tarihi mirasın korunması ile halihazırda oluşan zararın giderilmesi için alınacak önlemlerin tespiti amacıyla meclis araştırması açılmasını talep etmek gerekmiştir.”
BAKAN KURUM’A HASANKEYF SORULARI
Beştaş, Meclis Başkanlığı’na Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un yanıtlaması talebiyle verdiği soru önergesinde ise tarihi ilçedeki tahribatlara dikkat çekti. Beştaş, Bakan Kurum’dan şu soruları yanıtlamasını istedi:
* “Geçtiğimiz yıl dinamitle gerçekleştirilen yıkımın ardından zarar tespiti yapılmış mıdır? Yapılmış ise elde edilen bulgular nelerdir? Zarar gören tarihi yapılar ile doğal dokuya dair kayıtlar ne şekildedir?
* Gerçekleşen zararın telafisine ilişkin bir çalışma yürütülmüş müdür/ yürütülecek midir?
* Halihazırda mağara ve kanyonlarda kalan tarihi eserlerin toplanması çalışmalarının arkeologlar olmaksızın işçiler yardımı ile toplandığına dair iddialar doğru mudur?
* Şayet bu iddialar doğru ise neden bu alanda bilimsel bir çalışma yürütülmemektedir?
* Bölgedeki kazı çalışmalarının bilimsel kriterlere göre gerçekleştirilmesi sağlanacak mıdır?
* Bölgede tarihi eser kaçakçılığına dair bulgular söz konusu mudur? Bu konuda hangi önlemler alınmaktadır?”
MA