Halkın Avukatlarına yangından mal kaçırır gibi ceza!

ÇHD Genel Başkanı Selçuk Kozağaçlı’nın da yargılandığı davada mahkeme 20 avukat hakkındaki önceden hazırlanmış kararını açıkladı. Üç gündür devam eden duruşmadaki mahkeme heyetinin tutumu, belirlenmiş kararı bir an önce açıklamaktı. Uluslararası ve ülke çapında birçok baro temsilcisi avukatın takip ettiği davada, görüntü kurtarmak için bile olsa, usulleri işletmeye tahammülleri yoktu.

‘Adil yargılanma’ talebiyle 56 gündür açlık grevinde olan avukatlar kararın açıklanacağı duruşmaya, kendilerinin ve dava avukatlarının salondan atılması, sebebiyle katılmadı. Sanıkların yanı sıra avukatları da duruşma salonuna girmedi.

Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kapatılan Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) ve Halkın Hukuk Bürosu (HHB) üyesi 6’sı tutuklu 20 avukatın “Terör örgütü yöneticiliği” ve “Terör örgütü üyeliği” suçlamasıyla yargılandığı davaya 3. gününde de devam edildi.

Duruşmada iki tutuksuz sanığın yanı sıra sanık yakınları ve yüze yakın jandarma görevlisi salonda yerini aldı. Tutuksuz sanıklardan savunmalarını soran mahkeme, sanıkların avukatları yanındayken savunma yapmak istedikleri söylemesine rağmen karar açıklamak üzere saat 12.00’de duruşmaya ara verdi.

Mahkemede sanıkların reddi hakim talebi ise karar bağlanmadı. Avukatların üst mahkemeye yaptığı itiraz da yanıtlanmadı.

3 yıl 9 aydan, 18 yıl 9 aya kadar değişen cezalar verildi

Kararını açıklamak üzere duruşmaya ara veren mahkeme aranın ardından kararını açıkladı. Karar açıklanırken avukatlar koridora alkışlar ve  ıslıklarla kararı protesto etti.

Mahkemenin kararına göre;

Barkın Timtik: 18 yıl 9 ay hapis ve tutukluluğunun devamına,
Özgür Yılmaz: 13 yıl 6 ay, yakalama kararı çıkarılmasına,
Ebru Timtik: 13 yıl 6 ay ve yakalama kararı çıkarılmasına,
Behiç Aşçı: 12 yıl ve tutukluluğunun devamına,
Şükriye Erden: 12 yıl hapis ve yakalama kararı çıkarılmasına,
Selçuk Kozağaçlı: 10 yıl 15 ay hapis ve tutukluluğunun devamına,
Engin Gökoğlu: 10 yıl 6 ay hapis ve tutukluluğunun devamına,
Aytaç Ünsal: 10 yıl 6 ay hapis ve tutukluluğunun devamına,
Süleyman Gökten: 10 yıl 6 ay hapis ve yakalama kararı çıkarılmasına,
Ayçan Çiçek: 9 yıl hapis ve tutukluluğunun devamına,
Naciye Demir: 9 yıl hapis ve yakalama kararı çıkarılmasına,
Ezgi Çakır: 8 yıl hapisle cezalandırılmasına hükmedildi. Çakır’ın küçük çocuğu olduğu ve eşinin firai sanık olması sebebiyle hakkında ev hapsi uygulanmasına talimatla hükmedildi.

Zehra Özdemir, Ahmet Mandacı, Yaprak Türkmen, Ayşegül Çağatay, Didem Baydar Ünsal’a ise, 3 yı 9 ay hapis cezası verilirken, Oya Aslan ve Günay Dağ için dosyalarının ayrılmasına karar veridi.

Karar sonrası duruşmaya katılmayan avukatlar, mahkeme önünde basın açıklaması gerçekleştirdi.

Ne olmuştu?

12 Eylül 2017 günü avukat bürolarına baskın yapan polis avukatları gözaltına aldı. Avukatlar 20 Eylül günü tutuklandı. Baskınlar sırasında yurt dışında bulunan ÇHD Genel başkanı Selçuk Kozağaçlı ise Türkiye’ye dönmesinin ardından 13 Kasım 2017 günü tutuklandı. Avukat Barkın Timtik ise 1 Mart’ta tutuklandı.

Bir yıl kadar haklarında iddianame hazırlanmasını bekleyen avukatlar 14 Eylül 2018 günü ilk duruşmaya çıkartıldı. İstanbul 37. Ağır Ceza Mahkemesi, duruşmada tutuklu avukatlar Ahmet Mandacı, Aycan Çiçek, Ayşegül Çağatay, Aytaç Ünsal, Barkın Timtik, Behiç Aşçı, Didem Baydar Ünsal, Ebru Timtik, Engin Gökoğlu, Naciye Demir, Özgür Yılmaz, Selçuk Kozağaçlı, Süleyman Gökten, Şükriye Erden, Yağmur Ererken, Yaprak Türkmen, Zehra Özdemir’in tahliyesine hükmetti.

Ancak tahliye kararının hemen ardından savcılığın itirazı üzerine yeniden tutuklama kararı verildi. Ahmet Mandacı ev hapsi, Zehra Özdemir ise denetimli serbestlik hükümleri uygulanmak kaydıyla tahliye edildi.

Günay Dağ ve Oya Aslan hakkındaki yakalama kararı devam ediyor.