Gezi’nin birinci yıl dönümü davasında 6 kişiye hapis cezası

Gezi Direnişi’nin birinci yıl dönümünde Taksim Meydanı’nda yapılan eyleme katılan 6 kişiye 10 ay ile 5 yıl 8 ay arasında değişen oranlarda hapis cezası verildi. Mahkeme “herhangi bir pişmanlık göstermedikleri” gerekçesiyle cezalarının ertelenmesine yer olmadığına hükmetti.

Gezi Direnişi’nin birinci yıl dönümünde gerçekleştirilen eylemle ilgili, ‘Toplantı ve gösteri yürüyüşleri kanununa muhalefet’, ‘Görevi yaptırmamak için direnme’ ve ‘Kasten yaralama’ suçlamalarıyla 6 kişinin yargılandığı davada dün karar açıklandı.

İstanbul 28. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen karar duruşmasında, savunma avukatları suçlamaları reddederek müvekkillerinin beraatini talep etti. Kararını açıklayan mahkeme, Ali Tan Kutluay, Erkan Özcan Özen ve Seyithan Aytekin’e ‘Toplantı ve gösteri yürüyüşleri kanununa muhalefet’ suçundan ayrı ayrı 10 ay hapis cezası verdi.

Tolga Tezmen, Kemal Ural ve Fatma Özdoğan hakkında ise, yine ‘Toplantı ve gösteri yürüyüşleri kanununa muhalefet’ suçundan ayrı ayrı 2 yıl 6 ay hapis cezası veren mahkeme; Ali Tan Kutluay, Kemal Ural ve Tolga Tezmen’e ayrıca ‘Görevi yaptırmamak için direnme’ suçundan da hapis cezası verdi.

‘Toplantı ve gösteri yürüyüşleri kanununa muhalefet’ suçlamasıyla haklarında verilen hapis sürelerine, ‘Görevi yaptırmamak için direnme’ suçlamasından verilen ayrı ayrı 1 yıl 6 ay 22 gün hapis süreleri de eklenince; Ali Tan Kutluay’a toplam 2 yıl 4 ay 22 gün, Kemal Ural’a toplam 4 yıl 22 gün hapis cezası verilmiş oldu.

Mahkeme, Tolga Tezmen’e ‘Toplantı ve gösteri yürüyüşleri kanununa muhalefet’ ve ‘Görevi yaptırmamak için direnme’ suçlamalarıyla verdiği hapis cezalarına ek olarak, ‘Kasten yaralama’ suçundan da 1 yıl 8 ay hapis cezası verdi. Böylece Tolga Tezmen’e verilen toplam hapis cezası 5 yıl 8 ay 22 gün oldu.

Mahkeme “herhangi bir pişmanlık göstermedikleri” gerekçesiyle cezalarının ertelenmesine yer olmadığına hükmetti. Adli emanette bulunan baret, gaz maskesi ve muhtelif malzemelerin delil olarak saklanmasına da karar verildi.