‘Gezi Parkı eylemleri’ ne ilişkin iddianame kabul edildi!

Yaklaşık 16 aydır cezaevinde bulunan Osman Kavala’nın da aralarında bulunduğu 16 kişi hakkında ‘Gezi Parkı eylemleri’ne ilişkin yürütülen soruşturmada 16 ay sonra tamamlanan iddianame, İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi.

Osman Kavala üzerinden başlatılan soruşturma daha sonrasında, Gezi Direnişi’nin bir suç olarak gösterilmesine evriltilerek genişletilmiş ve Taksim Dayanışması’ndan Mücella Yapıcı, Tayfun Kahraman ve Av. Can Atalay da eklenerek, toplam 16 isim hakkında ağırlaştırılmış müebbet cezası ile iddianame hazırlanmıştı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nca hazırlanan iddianamede, Osman Kavala, Memet Ali Alabora, Ayşe Mücella Yapıcı, Can Dündar, Ayşe Pınar Alabora, Handan Meltem Arıkan, Hanzade Hikmet Germiyanoğlu, İnanç Ekmekçi, Mine Özerden, Ali Hakan Altınay, Şerafettin Can Atalay ve Tayfun Kahraman da şüpheli olarak yer alıyor.

Gezi Direnişi, 15-16 Haziran 1970 Büyük İşçi direnişi, 1 Mayıs direnişleri gibi, bu topraklarda, işçi-emekçilerin, halkın mücadele tarihinde önemli köşetaşlarından biri olarak onurlu yerini çoktan aldı. Büyük bir korku ile,  Gezi Direnişi’ni kriminalize etmeye dönük beyhude çabalar Gezi Direnişi’nin yarattığı etkiyi silemeyecek.