Gezi Direnişi “dış güçlerin işi” çarpıtmasıyla ders kitaplarına girdi

MEB’nin ‘Çağdaş Türk ve Dünya Tarihi’ kitabında, Gezi direnişinin dış güçlerin işi olduğu, ülke bütünlüğüne karşı yapıldığı çarpıtması yer aldı.

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlanan ve 12. sınıfların ders kitabı olarak okutulan Çağdaş Türk ve Dünya Tarihi kitabında Gezi direnişine yer verildi. Ancak o dönem ‘Gezi olaylarının’ dış güçlerin işi olduğu ve ‘bazı kesimlerin’ hükümetin çok sayıdaki projesine ve ülke bütünlüğüne karşı yapıldığı yazıldı.

Evrensel’den Dilek Omaklılar’ın haberine göre, MEB tarafından 12. sınıf öğrencileri için hazırlanan Çağdaş Türk ve Dünya Tarihi kitabında Gezi direnişi “Hükümetten rahatsızlık duyan ve eylemleri organize eden kesimler, hükümetin ekonomik ve demokratikleşme alanında attığı adımların kendi ayrıcalıklarını sonlandırmasından hoşnut değildi” cümleleriyle anlatıldı. Eylemlerin farklı sermaye gruplarının iş birliği ve yabancı istihbarat güçlerinin etkisinde yapılan eylemler olduğu iddia edildi.

‘AKP, KENDİ TARİHİNİ YAZIYOR’

Gezi direnişi sırasında İzmir’deki KESK Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü olan, Eğitim Sen 4 nolu Şube Başkanı İsmail Akyol, AKP Hükümeti’nin birçok konuda olduğu gibi yine bu konuda da çarpıtarak halka sunduğunu vurgulayarak, bunun ders kitaplarına verilmesini istediği nesli yaratma noktasında adımlarından biri olduğunu vurguladı. Akyol, “İnsanların kendiliğinden gelişen tepkisini, Türkiye’nin her ilinde kendine özgü taleplerle sokağa çıkan halkın, emekçilerin taleplerini görmezden gelmektir. Her şeyde olduğu gibi Gezi direnişini de dış güçlerle ilişkilendiren AKP, 4+4+4 ile birlikte yapmaya çalıştığı gerici, dinci ve en küçük hak mücadelesini dahi terörize etme çabalarından biridir. Bunun kabul edilebilir bir yanı asla olamaz” dedi. Herkesin içinde olduğu yaşadığı bu süreci öğrencilere verdiği ders kitabı ile çarpıttığını vurgulayan Akyol, “AKP sil baştan bir tarih yazıyor. Ders kitaplarında verilen tarihi kabul ettiğimiz anlamında değil, ancak AKP kendi tarihini yazmaya çalışıyor” diye ekledi.

EGEÇEP Dönem Sözcüsü Fırat Korkmaz ise, Gezi sürecinin çevre adına yola çıktığını hatırlatarak ilerleyen süreçte herkesin kendi talebi ile alanda olduğu bir dönem olarak yerini aldığını söyledi. Korkmaz, “O dönemin çarpıtılarak ders kitaplarında yerini bulması karşı çıkılması gereken bir durumdur. Her konuda olduğu gibi bu konuda da öğrencilere verilen o dönemin çarpıtılmış halidir. Kesinlikle reddetmek gerekir” dedi.

‘GÜNEŞİ BALÇIKLA SIVAYAMAZLAR’

Ekoloji Birliği Dönem Sözcülerinden Özer Akdemir ise ekolojik kaygılar temelli başlayan Gezi direnişinin AKP’nin baskı rejimine karşı daha fazla demokrasi, özgürlük talepleriyle geliştiğini, ülke geneline yayıldığını belirterek, “Ders kitaplarına konulan bu bölüm tamamen süreci ‘dış güçlerin oyunu’ diye önemsizleştirip-ötekileştirerek ve olayın gerçek bağlamının unutturulmasına dönük bir girişimdir. Gezi, ülke toplumunun hafızasına kazınmış, gelecek güzel günleri müjdeleyen bir ışık huzmesidir. Güneşi balçıkla sıvayamazlar!” diye konuştu.