Gazze’ye önce yoğun saldırı, sonra ateşkes! İsrail 4 Filistinliyi katletti

İsrail işgal güçleri, sınırdaki askerlerine ateş açıldığını ileri sürerek Gazze’yi savaş uçakları ve tanklarla bombaladı. Saldırılarda dört Filistinli hayatını kaybetti. Bir İsrail askerinin de sınırın Gazze tarafından açılan ateş sonucu öldüğü bildirildi. İlerleyen saatlerde Hamas, Mısır ve uluslararası tarafların arabuluculuğunda Filistinli direniş hareketleri ile İsrail arasında ateşkese varıldığını duyurdu.

Filistin direnişi ile işgalci İsrail arasında gerilim tırmanıyor. İsrail işgal güçleri, dün (20 Temmuz) Gazze’ye savaş uçakları, tank atışı ve toplarla saldırı düzenlediğini duyurdu.

İsrail ordusunun resmi Twitter hesabından yapılan paylaşımda “‘Gazze Şeridi sınırındaki şiddetli gösteriler esnasında İsrail askerlerine ateş açıldı. Buna karşılık İsrail ordusunun jetleri ve tankları Gazze’nin çeşitli yerlerinde askeri hedefleri vurdu” denildi.

Sınırın ​Gazze tarafından askerlerine patlayıcı fırlatıldığını öne süren İsrail işgal güçleri, Hamas’a ait 8 askeri noktayı vurduğunu duyurdu.

DÖRT FİLİSTİNLİ HAYATINI KAYBETTİ

İsrail’in Haaretz gazetesi de Gazze’nin güneyinde keskin nişancıların İsrail askerlerine ateş açtığını, İsrail ordusunun misillemesinde dört Filistinlinin hayatını kaybettiğini bildirdi.

Haaretz ayrıca, Hamas’ın askeri kanadı İzzeddin Kassam Tugayları’nın hayatını kaybeden dört Filistinlinin örgüt üyesi olduğunu teyit ettiğini belirtti.

Gazze’deki Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, İsrail işgal güçlerinin Gazze Şeridi’ne düzenlediği saldırılarda dört kişinin hayatını kaybettiği kaydedildi. Gazze’nin güneyindeki Han Yunus’ta iki, Refah’ta bir, Gazze’nin doğusundan da bir kişi hayatını kaybetti.

GAZZE’YE YOĞUN HAVA SALDIRISI

İsrail işgal güçleri, sınırın Gazze tarafından açılan ateş sonucu bir askerin öldüğünü duyurmasının ardından saldırıları iyice artırdı.

TSİ 21.00 sularında Gazze’ye yoğu hava saldırısı başlatan işgal güçleri, çok sayıda noktaya bombardıman gerçekleştirdi.

“Jetler, Gazze Şeridi çapında Hamas terör örgütüyle ilişkili terör hedeflerine geniş kapsamlı saldırı başlattı” diyen İsrail ordusu, bunun “İsrail askerlerine yönelik vahim bir ateş açma olayına misilleme” olduğunu dile getirdi.

​İsrail işgal güçlerinin top, tank ve savaş uçaklarıyla yoğun saldırısı devam ederken, Gazze’den İsrail’in kuzeyindeki Sha’ar HaNegev ve Sdot Negev’e üç roket atıldığı bildirildi. İşgalci İsrail, “Demir Kubbe” hava savunma sisteminin roketlerden ikisini vurduğunu duyurdu.

BM’DEN İTİDAL ÇAĞRISI

Birleşmiş Milletler (BM) Ortadoğu Barış Süreci Özel Koordinatörü Nickolay Mladenov, Twitter’dan “Gazze’deki herkesin uçurumdan bir adım geri atması lazım. Gelecek hafta değil, yarın değil, tam ŞİMDİ! Filistinlilerle İsraillileri yeni bir savaşa kışkırtmak isteyenler başarılı olamamalı” diyerek taraflara itidal çağrısı yaptı.

İlerleyen saatlerde İsrail işgal güçleri, Gazze Şeridi’nde Hamas’a ait 25 hedefin vurulduğunu duyurdu.

HAMAS’TAN “KARŞILIK VERİRİZ” UYARISI

Hamas, Gazze Şeridi’ndeki noktalarını hedef alması durumunda İsrail ordusuna karşılık vereceğini açıkladı.

Anadolu Ajansı’nın haberine göre, Hamas Sözcüsü Fevzi Berhum, yaptığı yazılı açıklamada, “Filistin direnişi, tırmanan gerilime ve hedef alınmaya karşı halkımızı savunma ve bombardımana karşı bombardıman ile keskin nişancıya karşı keskin nişancı ilkeleri üzerine kurulu mücadele denklemini pekiştirme hakkına tabidir” ifadelerini kullandı.

Uluslararası ve bölgesel karar mercilerine İsrail saldırganlığını durdurma, Gazze ablukasını sonlandırma ve Filistin davasının adil çözümüne destek çağrısında bulunan Berhum açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

Direnişe ait noktalara, Gazze’ye ve halkına yönelik saldırıda bulunma, savunmasız sivil göstericileri hedef alarak soğukkanlılıkla öldürme yöntemlerini seçen işgalci İsrail, bu seçeneğin zor sonuçlarına katlanacak.

 

HAMAS: GAZZE’DE ATEŞKES SAĞLANDI

İsrail işgal güçlerinin Gazze’ye yönelik yoğun saldırılarıyla tırmanan gerilim 21 Temmuz’un ilk saatlerinde duruldu. Hamas, Mısır ve uluslararası tarafların arabuluculuğunda Filistinli direniş hareketleri ile İsrail arasında ateşkese varıldığını duyurdu.

Hamas Sözcüsü Fevzi Berhum, yayımladığı yazılı açıklamada, “Mısır ve uluslararası tarafların arabuluculuğunda Filistinli direniş hareketleri ile işgal arasında ateşkes sağlandı” ifadesini kullandı.

Kaynak: sendika. org