Gazetecilik suç değildir!

Özgürlükçü Demokrasi gazetesinin 14 çalışanının yargılandığı davanın ikinci duruşmasında, gazeteciler bir kez daha gazeteciliğin suç olmadığını anlatacak.

Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kapatılan Özgürlükçü Demokrasi gazetesinin 5’i tutuklu 14 çalışanının yargılandığı davanın ikinci duruşması yarın İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek. Haberlerin, röportajların, manşetlerin ve köşe yazılarının “suç” konusu yapıldığı iddianameye karşı gazeteciler bir kez daha mahkeme heyetine gazeteciliğin suç olmadığını anlatacak. Duruşma öncesi Özgür Gazeteciler İnisiyatifi ve Mezopotamya Kadın Gazeteciler Platformu, davayla gazeteciliğin yargılanmak istendiğini belirterek gazetecilere, demokratik kamuoyuna ve basın meslek örgütlerine duruşmaya katılım çağrısında bulundu. 14 gazetecinin “örgüt üyesi olmak”, “örgüt propagandası yapmak”, “örgüt yayınlarını basmak ve yayınlamak” iddialarıyla yargılandığı davada gazetenin İmtiyaz Sahibi İhsan Yaşar, Yazı İşleri Müdürü İshak Yasul, editörler Mehmet Ali Çelebi, Hicran Urun ve Reyhan Hacıoğlu tutuklu. Davanın ilk duruşmasında gazete çalışanlarından sadece Pınar Tarlak tahliye edilmişti. Duruşmada gazetenin editörlerinden Reyhan Hacıoğlu, “Başbakan’ın 15 maddelik Efrin operasyonuna uymadığımız için yargılanıyoruz” derken, gazeteci Mehmet Ali Çelebi mahkeme heyetine, “İfade özgürlüğü demokrasinin temel sütunudur. İfade özgürlüğü yoksa demokrasinin ayağına taş bağlanmış demektir. Basın özgürlüğü yoksa demokrasi yoktur. Basın özgürlüğü hayati önemdedir. Basın yayın ilkelerini, manşetini iktidara göre belirleyemez” diye seslenmişti.

Ne olmuştu?

Özgürlükçü Demokrasi gazetesine 28 Mart 2018’de kayyum atandı. 8 Temmuz 2018’de çıkarılan Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kapatıldı. Kayyum atandıktan sonra yapılan operasyon kapsamında gazetenin İmtiyaz Sahibi İhsan Yaşar ve Yazı İşleri Müdürü İshak Yasul’un da aralarında bulunduğu 6 kişi tutuklanırken 14 kişi hakkında dava açıldı. Gazeteye kayyum atanmasına gerekçe yapılan soruşturmaya olan konu, şikayetlerden biri PTT’nin basın savcılığına yapmış olduğu ihbar başvurusu. PTT’nin avukatı Sedat Karakaş tarafından 12 Şubat 2018’de yapılan ihbara gerekçe olarak da PKK Lideri Abdullah Öcalan’a gönderilen gazeteler sunuldu. 67 sayfalık iddianamenin 52 sayfası gazetenin Afrin’e yönelik operasyonun başladığı tarihten sonra sayfalarında yer verdiği haberlerden oluşuyor. İddianamede gazetede editör, yazı işleri müdürü, imtiyaz sahibi, gazete dağıtımcısı, idari ve mali sorumlu olarak çalışmak da suçlama konusu. İddianamede haberler hakkında “sözde haber” ifadesi kullanılması da dikkat çekiyor.

Yeni Yaşam Gazetesi