Gazeteci Nuh Köklü katledileli 4 yıl oldu: Katil tutuklu azmettiren serbest!

Kadıköy’de bundan dört yıl önce bıçaklanarak katledilen Gazeteci Nuh Köklü anılıyor. 

Dönemin başbakanı olan Tayyip Erdoğan’ın ‘esnaf gerektiğinde alperendir, askerdir, polistir, şehittir, kahramandır’ sözlerinin ardından esnaf tarafından gerçekleştirilen cinayeti işleyen Serkan Azizoğlu, “kasten adam öldürmek” suçundan müebbet hapis cezasına mahkum edilmişti.

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti: “Tüm siyasetçileri nefret söylemlerinden uzak durmaya davet ediyoruz”

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti bundan dört yıl önce Kadıköy’de bıçaklanarak katledilen Gazeteci Nuh Köklü’yü anmak için bir mesaj yayınladı.

Katledilen Nuh Köklü’nün Köklü için TGC tarafından yayınlanan mesaj şöyle:

“Kadıköy’de kartopu oynarken bir esnaf tarafından 17 Şubat 2015 günü bıçaklanarak öldürülen gazeteci Nuh Köklü’nün adı Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin ‘Öldürülen Gazeteciler’ listesine eklenmiş, fotoğrafı, TGC Basın Müzesi’ndeki Öldürülen Gazeteciler Galerisi’ne, 7 Ağustos 2015’te düzenlenen bir törenle asılmıştı. Meslektaşımız Nuh Köklü’yü ölümünün dördüncü yılında sevgi ve saygıyla anıyoruz. Nuh Köklü’nün öldürülmesinin bir nefret cinayeti olduğunu yeniden hatırlatıyoruz. Tüm siyasetçileri nefret söylemlerinden uzak durmaya, demokrasiyi geliştirmeye, barışı ve kardeşliği sağlayacak adımları atmaya tekrar davet ediyoruz.”

Nuh Köklü’nün katledilmesi

Nuh Köklü  17 Şubat 2015’te, Kadıköy Yeldeğirmeni Mahallesi, Karakolhane Caddesi’nde sokakta arkadaşlarıyla kartopu oynamaya başladı. Bu sırada atılan kartoplarından biri sokaktaki aktarın vitrin camına isabet etti. Duruma sinirlenerek dışarı çıkan iş yeri sahibi Serkan Azizoğlu ile Nuh Köklü ve arkadaşları arasında tartışma yaşandı. Tartışma sırasında dükkana giren Serkan Azizoğlu bu defa elinde bıçakla dışarı çıkıp Nuh Köklü’yü göğsünden bıçakladı.

Ağır yaralanan Nuh Köklü, hastanede yapılan tüm müdahaleye rağmen yaşamını yitirdi. Köklü’nün son sözleri, ‘Ne olur bu bir rüya olsun’ oldu.

Serkan Azizoğlu hem cinayeti işlerken hem de mahkemede “Benim 46 raporum var” diyerek, akıl sağlığının bozuk olduğu bahanesiyle cezadan muaf olacağını iddia ediyordu. Adli Tıp raporu ise katili yalanladı. Rapora göre Azizoğlu’nun cezai sorumluluğu olduğuna Adli Tıp Kurumu oy birliği ile karar verdi.

Serkan Azizoğlu, kasten adam öldürmek suçundan tutuklandı. Mayıs 2016’da müebbet hapis cezasına mahkum oldu.

Köklü’nün öldürülmesinin ardından Kadıköy’de yapılan anma eyleminde şöyle konuşulmuştu:

 

Katilin Ağabeyinden Erdoğan’a Mektup: “AKP’ye karşı ve Gezi olayının öncülerindendi”

Davanın ilk duruşmasında Köklü cinayetinin faili “Ben vurmadım, bıçağın üzerine düştü” diye konuşmuş failin ağabeyi ise Erdoğan’a bir mektup yazmıştı.

Köklü’nün avukatları, mahkeme heyetine sanık Azizoğlu’nun ağabeyi Barış Azizoğlu tarafından Başbakanlık İletişim Merkezi’ne (BİMER) gönderilen mektubu sunmuştu. Mektupta “Vefat eden kişi AKP’ye karşı ve Gezi olayının öncülerindendir” ifadesi de yer alıyordu.

“Selamün aleyküm Sayın Cumhurbaşkanım” sözleriyle başlayan mektupta,  Barış Azizoğlu, kardeşinin “Ben deliyim” sözünün aslında bir uyarı olduğunu, bıçaklamanınsa şuursuzca gerçekleştiğini öne sürdü. Azizoğlu, kardeşinin epilepsi hastası olduğunu ve çürük raporu olduğunu da sözlerine ekledi.

Mektubunda Nuh Köklü ve arkadaşlarının o gün ‘AKP’nin iç güvenlik paketini protesto’dan geldiğini yazan ağabey Azizoğlu, Köklü için, “Vefat eden kişi AKP’ye karşı ve Gezi olayının öncülerindendir” diye yazdı.

Azizoğlu, kendisini de şöyle tanıttı: “Halveti Uşaki Kasımpaşa’daki Seyit Hasan Hüsamettin Uşaki Hazretlerine bağlıyım. Şeyhim Eyüp Fatih Şaban Nurullah Hazretleridir.”

Erdoğan’a ‘Sizlere duacıyız’ diyen Azizoğlu, mektubunu şöyle bitirdi: “Bu olayda yanımızda olmanızı temenni ederiz. Rabbime emanet olun. Allah yardımcınız olsun. Selamün Aleyküm.”

Avukata “Erdoğan’a hakaret davası”

Öte yandan, dönemin başbakanı olan Tayyip Erdoğan’ın ‘esnaf gerektiğinde alperendir, askerdir, polistir, şehittir, kahramandır’ sözlerinin hatırlatan Avukat Mehmet Ümit Erdem hakkında “Cumhurbaşkanına hakaret” suçundan dava açılmıştı. Eylül 2016’da görülen davada mahkeme hakarete konu iddia edilen soruların içeriğinde hakaret içerikli herhangi bir söz olmadığını belirterek, suçun unsurları oluşmadığı ve soruların savunma içeriğinde kaldığını gerekçesiyle Erdem’in beraatına karar vermişti.

Avukat Mehmet Ümit Erdem aynı gerekçe ile için Akşam ve Güneş gazeteleri tarafından hedef gösterildiğini belirterek TürkMedya’ya karşı dava açmıştı. Geçtiğimiz Aralık ayında mahkeme davanın kısmen kabulüne karar verirken 2000 TL manevi tazminatın yayın sahibi TürkMedya’dan yasal faizi ile birlikte tahsiline karar verdi.

Nuh Köklü kimdir?

1968 yılında Ankara’da doğdu. Liseyi Ankara’da Mamak Lisesi’nde okudu. İstanbul Üniversitesi Basın Yayın Yüksek Okulu Radyo ve Televizyon Bölümü’nü bitirdi. Mesleğe, İstanbul Life Dergisi’nde editör olarak başladı. Aynı dergide haber müdürlüğü görevini üstlendi. Nokta ve Express dergilerinde çalıştı. Birgün Gazetesi’nin kuruluşunda görev aldı.

bianet haber sitesinde editörlük yaptı. Açık Radyo’da “Bir Şey Daha Var” programını hazırladı. 2003 yılında Latin Amerika’ya gitti.  Bir yıl Arjantin, Peru ve Uruguay’da yaşadı. Yurt dışında bulunduğu sürede bianet’e haberler göndermeye devam etti. Türkiye’ye döndüğünde Sabah Gazetesi’nde çalıştı. Radikal 2’de yazılar yazdı.

2009 yılında ATV-Sabah grubundaki grev nedeniyle işten çıkartıldı. O dönem Türkiye Gazeteciler Sendikası işyeri temsilcisiydi. Daha sonra 2010-2014 yılları arasında NTV’de program editörü olarak çalıştı. Kadro daraltılması gerekçesiyle NTV’deki işinden çıkarıldı.

Gazetecilik dışında başka iş yapmadı. Yaşamı boyunca mesleğini sürdürmek için mücadele verdi. Öldürüldüğünde 47 yaşındaydı.

direnisteyiz.org