Gazeteci Hakan Gülseven tutuklandı

Hakan Gülseven’in tutuklanma sebebinin, Yurt Gazetesi’ndeki gazetecilik faaliyetleri sebebiyle hakkında açılan tazminat davalarındaki cezaların ödenmemesi sonucunda çıkarılan yakalama kararı olduğu belirtildi. Yurt Gazetesi patronu CHP’li Durdu Özbolat’ın tazminatı ödeyip ödemeyeceği ve Gülseven’in ne kadar tutuklu kalacağı belirsiz.

Gazeteci ve yazar Hakan Gülseven tutuklandı. Gülseven’in tutuklanma sebebinin, Yurt Gazetesi’ndeki gazetecilik faaliyetleri sebebiyle hakkında açılan tazminat davalarındaki cezaların ödenmemesi sonucunda çıkarılan yakalama kararı olduğu belirtildi.

Odatv’nin haberine göre; Gülseven’in tutuklanmasının gerekçesi, Yurt Gazetesi patronu CHP’li Durdu Özbolat’ın 31 bin 500 liralık kesinleşen tazminat cezasını ödememesi.

Çağlayan Adliyesinde yapılan işlemden sonra Gülseven, Maltepe Cezaevi’ne sevk edildi.

Haziran ayında da aynı gerekçelerle tutuklanmıştı

Hakan Gülseven Haziran ayında da aynı nedenlerle tutuklanmıştı. Gülseven hakkında, eski Sakarya Valisi Hüseyin Avni Coş’a yönelik hakaret iddiasıyla hakkında tazminat cezası hükmü bulunuyordu.

Gülseven, CHP eski Milletvekili ve Parti Meclisi üyesi Durdu Özbolat’ın sahibi olduğu Yurt Gazetesi’nde yer alan yazısına yönelik açılan davada mahkum edildiği tazminatın gazete yönetimi tarafından ödenmemesi sebebiyle Burhaniye Açık Cezaevi’ne gönderilmişti.

Gülseven, daha önce de sosyal medya hesabından gazete yönetiminin ödeme yapmadığını ve hapse girme ihtimali olduğunu belirterek durumu teşhir etmişti. Durdu Özbolat daha önce çalışanların maaşını ödememesiyle gündeme gelmişti.

Daha önce arkadaşları ödemişti

Haziran ayındaki tutuklanmasında Odatv’ye bilgi veren Hakan Gülseven’in avukatı Deniz İpek, Gülseven’in tutuklanmasına neden olan tazminat cezasının 7 bin TL olduğunu belirterek “Para yatırılmayınca 350 gün hapis cezasına dönüştü” demişti.

Yurt Gazetesi’nin sahibi Durdu Özbolat’la görüştüklerini aktaran İpek “Özbolat yatırmayacağım demiyor. Bugün yatıramam diyor. Belki yarın yatırabilir. Bu, Hakan Gülseven’in tek davası değil. Buna benzer 9 ceza davası daha var. Toplamda aşağı yukarı 60 – 70 bin TL tazminat cezası var” ifadelerini kullanmıştı.

Hakan Gülseven, okul arkadaşlarının para cezasını ödemesi sonucu tahliye edilmişti.

Şimdi ise, Yurt Gazetesi’nin patronu CHP’li Durdu Özbolat’ın tazminatı ödeyip ödemeyeceği ve Gülseven’in ne kadar tutuklu kalacağı belirsiz.