Ana Sayfa Dünyadan Fransa’da işçi ve emekçiler ücretlerin yükseltilmesi için greve çıktı

Fransa’da işçi ve emekçiler ücretlerin yükseltilmesi için greve çıktı

Fransa’da ücretlerin iyileştirilmesi talebiyle greve çıkan işçi, memur ve emekliler, ülke genelinde eylemler düzenledi. Lise öğrencilerinin de destek verdiği eylemlere, ülke genelinde yaklaşık 15 bin kişi katıldı. Eğitim politikalarını protesto etmek için geçen haftadan bu yana ülkenin birçok kentinde gösteriler yapan liseliler ise talepleri karşılanana kadar protestoları sürdüreceklerini açıklamıştı.

Fransa’da Sarı Yelekliler eylemleri bir ayı doldururken, işçi, memur ve emekliler ücretlerin iyileştirilmesi talebiyle ülke genelinde grev yaptı. Düzenlenen eylemlerde, Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve hükümetin sosyal ve ekonomik politikaları protesto edildi.

Ülkenin en büyük sendikalarından Genel İş Konfederasyonu (CGT), İşçi Gücü (FO) ve ‘Solidaire’in çağrısıyla dün ülke çapında gösteriler düzenlendi.

Ücretlerin iyileştirilmesini isteyen işçi, memur ve emekliler, Paris’in Republique Meydanı’nda toplandı. Nation Meydanı’na yürüyen işçi ve emekçiler, Macron ve hükümetin sosyal ve ekonomik politikalarına karşı sloganlar attı. Lise öğrencilerinin de destek verdiği eyleme, ülke genelinde yaklaşık 15 bin kişi katıldı.

CGT Genel Sekreteri Philippe Martinez, basına yaptığı açıklamada, sarı yeleklilerin eylemleri ile kendi yaptıkları eylemin aslında aynı amacı taşıdığını, bu nedenle güçlerin birleştirilmesi gerektiğini belirtti.

Liseliler bu hafta ‘Kara Salı’ eylemindeydi

Bu hafta Salı günü öğrenci sendikalarının ‘Kara Salı’ (Mardi Noir) çağrısına katılan liseliler bir araya gelerek birçok kentte yürüyüş düzenledi.

Mantes La Jolie’de diz çöktürülerek polis şiddetine maruz kalan arkadaşlarının durumuna dikkat çekmek için 11 Aralık Salı gününü ‘Kara Salı’ ilan eden liseliler, Cumhurbaşkanı Macron’un önceki akşam açıklamasında kendilerinden hiç söz etmemiş olmasına da tepkiliydi. Özellikle Marsilya ve Paris’te kitlesel gösteriler yapan liselilere Nantes’da polis gazla müdahale etti.

Öğrenciler, geçen haftadan bu yana Macron’un eğitim politikalarını protesto etmek için ülkenin birçok kentinde gösteriler yapıyor.

Ülke genelindeki gösteriler sırasında çıkan olaylarda 6 Aralık’ta 700’den fazla, 5 Aralık’ta da 32 lise öğrencisi gözaltına alınmıştı.

Fransa Eğitim Bakanlığı, bu haftaki gösterilerin 120 okulda devam ettiğini duyurdu. Öğrenciler arasında ayrımcılık olarak gördükleri reformları protesto eden sendikalar, protestolara devam etme kararı aldı. Bağımsız ve Demokratik Liseliler Federasyonu Başkanı yaptığı açıklamada, “Taleplerimiz karşılanana dek protestolarımızı sürdüreceğiz” dedi.

‘SOKAKTAKİLER SARI YELEKLİLER’İN ÇOCUKLARI’

Sciences – Po Üniversitesi Öğrenci Hareketleri Üzerine Çalışma ve Araştırma Grubu Başkanı Robi Morder, liselilerin önceki hafta yaptığı eylemlerde ‘Sarı Yelekliler’e de destek verildiğini hatırlattı.

Morder, eylemcilerin çoğunluğunun banliyö bölgelerinden ve çevredeki küçük kasabalardan geldiğini geldiğini ve kamu hizmetlerinin eksikliği ve işsizlik gibi sorunlarla Paris eliti tarafından dışlandığını hissettiğini söyledi.

Sarı Yeleklilerle eylemci öğrenciler arasında bağlantı olmadığını söyleyen Eğitim Bakanı Jean Michel Blanquer’i eleştiren Robi Morder, “Sokaktaki öğrencilerin Sarı Yelekliler’in çocukları olduğunu anlamıyor” dedi.

GÖZÜNDEN YARALANAN ÖĞRENCİDEN POLİS HAKKINDA SUÇ DUYURUSU

Öte yandan, Lyon’da 15 yaşındaki öğrenci, eğitim politikalarını protesto gösterisinde gözünden yaralanmasına neden olan polisi “isteyerek şiddete başvurduğu” gerekçesiyle şikayet etti.

Geçen hafta ailesiyle katıldığı Lyon’un Venissieux banliyösündeki Jacques-Brel lisesi önünde düzenlenen gösteride yaralan öğrencinin sol gözünü kaybetme riskinin olduğu belirtildi.