Fındık üreticilerinin Ankara’ya yapacağı yürüyüş valilik tarafından yasaklandı

TMO’nun fiyat açıklamamasına tepki gösteren üretici köylülerin Ankara’ya yapacağı yürüyüş Ordu Valiliği’nce yasaklandı.

Hükümetin ve alım yapacak Toprak Mahsülleri Ofisi’nin (TMO) fındık fiyatı açıklamamasına tepkilerin ardından eylemlere de yasak gelmeye başladı.

Tüm Üretici Köylüler Sendikası (Tüm Köy Sen) Ordu Şubesinin fındık üreticilerinin taleplerini Ankara’ya ulaştırmak için yapacağı yürüyüş yasaklandı.

Ordu Valiliğinin yasaklama kararı Tahıl Pazarı Meydanı’nda yapılan basın açıklaması ile kınandı. Evrensel gazetesinin Ordu muhabirinin takip ettiği açıklamada, Tüm Köy Sen Ordu Şube Başkanı Zekayi Sağra, “Geçen hafta fenerlerle gündüz gözüyle hükümeti ve TMO’yu aradık bulamadık. Dedik ki, bir de Ankara’da arayalım. Ama olmadı. Hükümeti ve TMO’yu aramamız, derdimizi dile getirmemiz; uluslararası tarım ve gıda tekellerine karşı emeğimizi, ürünümüzü, geleceğimizi savunmamız sakıncalıymış. Ordu Valiliği Ankara’ya yürümemizi sakıncalı buldu ve yasak koydu” dedi.

‘FINDIKTAN GEÇİM SAĞLAYAMADIĞIMIZ İÇİN TOPRAKLARIMIZDAN KOPUYORUZ’

Tarım politikalarının üreticiyi mağdur ettiğini belirten Sağra, ürünlerinin yağmalanmasına izin vermeyeceklerini ifade etti:

“Buradan bir kez daha yineliyoruz. Tarımda dışa bağımlı hale getirilmemiz özellikle 2000 yılındaki tarım politikalarıyla hızlandırıldı. Dışarıya tarım ürünleri satan Türkiye dışarıdan tarım ürünleri alır duruma getirildi. Bu, hatalı tarım politikaları nedeniyle olmadı. Bile bile isteyerek uluslararası tarım ve gıda tekellerine teslim edildi ülke tarımımız. Emperyalist dayatmalara boyun eğmenin sonucunu yaşıyoruz. Ferrero’nun adının duyulması da tesadüf değil. Artık devlet üretici köylüye ve ürününe sahip çıkmayacak. Fındıktan geçim sağlanamadığı için topraklarımızdan kopuyoruz. Bahçelerimizi bir bir kiralayarak, satın alarak bizleri tarım işçisi haline getirecekler. Yani sözleşmeli tarımı dayatacaklar. Geçen yıllarda Tarım Bakanı ‘Ya üretici şirketleşecek ya da tarımı şirketler yapacak’ diyerek bunu açıktan söylemişti. Ürünümüzün yağmalanmasına izin vermeyeceğiz.”

FINDIK ÜRETİCİLERİNİNİ TALEPLERİ

‘Tüm Köy Sen olarak emeğimize, ürünümüze, geleceğimize sahip çıkmaya; talana ve soyguna karşı mücadele etmeye devam edeceğiz” diyerek taleplerini sıralayan Tüm Köy Sen Ordu Şube Başkanı Zekayi Sağra ‘Bunların hangisi yanlış?’ diye sordu:

– Fındık en az 18 TL olsun diyoruz. Yanlış mı? Fazla mı istiyoruz?

Tarım politikaları yeniden belirlenmeli, yasal düzenlemeler yapılsın diyoruz, yanlış mı?

– Serbest piyasa denilen uygulamadan memnun olan bir üretici var mı?

– Kooperatifler aracılığıyla üretim ve pazarlama yapalım diyoruz, yanlış mı düşünüyoruz?

– Üreticilerin kendi çıkarını koruması, devletin buna katkı sunması yanlış mı?

– Üretici olarak ürünümüzün fiyatının belirlenmesinde taraf olmak istiyoruz, yanlış mı düşünüyoruz?

– Sanayici ürettiği ürünün fiyatını kendi belirliyor da üretici köylünün belirleme isteği mi yanlış?