Filistin’in sembol ismi Ahed Tamimi tahliye edildi: “İşgal bitene kadar direniş devam edecek”

Filistin’deki eylemlerde İsrail askerine attığı tokatla gündeme gelen, 8 aydır tutuklu olan 17 yaşındaki Ahed Tamimi ve annesi bugün tahliye edildi.

İsrail askerlerini tokatlarken görüntülenen, Aralık 2017’de gözaltına alınan ve ‘Filistin’in cesur kızı’ olarak anılan 17 yaşındaki Ahed Tamimi serbest bırakıldı.

İsrail Hapishane Servisi Sözcüsü Assaf Librati, Ahed Tamimi ve annesi Neriman Tamimi’nin serbest bırakıldığını ve askerler tarafından Filistin’e transfer edildiğini açıkladı.

İsrailli siyasi liderler, Tamimi’nin askerleri kışkırtarak tepkilerini videoya almak amacıyla hareket ettiğini savunmuştu. Tamimi, İsrail askerine tokat attığını gösteren görüntülerin yayınlanmasının ardından gözaltına alınmış ve hakkında 8 ay hapis cezası verilmişti.

İsrail askerine tokat attığı görüntülerde Ahed’in yanında görülen annesi Neriman Tamimi de 8 aylık hapis cezasının ardından tahliye edildi

 

 

Serbest bırakılan Ahed Tamimi’nin ilk fotoğrafı

 

Tamimi; işgal olduğu sürece direniş sürecek

Serbest bırakılan Ahed Tamimi’nin ilk demeci şöyle oldu:  “İşgal olduğu sürece direniş büyüyerek sürecek. Kadın tutsaklar için kimse meraklanmasın. Her biri çelik ve çok güçlü. Destek olan herkese teşekkürler”