Fikret Hoca’ya ‘devlet’ davası

Ezilen, sömürülen emekçi halkların akademisyeni, Fikret Başkaya’ya yazdığı bir yazıdan dolayı ‘terör örgütü propagandası’ iddiasıyla dava açıldı.

Türkiye ve Ortadoğu Forumu Vakfı’nın (Özgür Üniversite) başkanı, akademisyen Fikret Başkaya’ya 7 Kasım 2016’da ozguruniversite.org sayfasında yayınlanan “Asıl Terör Devlet Terörüdür” başlıklı yazısından dolayı ‘terör örgütü propagandası’ suçlamasıyla Ankara 21’inci Ağır Ceza Mahkemesinde dava açıldı.

Konuyla ilgili Özgür Üniversite’nin açıklaması şöyle:

Türkiye ve Ortadoğu Forumu Vakfı (Özgür Üniversite) başkanı, değerli hocamız, yazar Fikret Başkaya hakkında, 7 Kasım 2016 tarihinde ozguruniversite.org sayfasında yayınlanan “Asıl Terör Devlet Terörüdür” başlığını taşıyan yazısında, terör örgütü propagandası yaptığı gerekçesiyle Ankara 21’inci Ağır Ceza Mahkemesinde dava açılmıştır.

Fikret Başkaya, hayatı boyunca ifade özgürlüğünün ve özgür düşüncenin yorulmaz bir savunucusu olmuştur.

Fikret Başkaya hocanın yazısında, terör örgütü propagandası “keşfetmek”, mesnetsiz olduğu gibi, söz konusu yazının dava konusu yapılması da kabul edilebilir değildir.

Bu tutum özgür düşüncenin ve ifade özgürlüğünün inkârıdır. Ve ifade özgürlüğünü, özgür düşünceyi, özgür tartışmayı yasaklayan bir rejim, bir sosyal sistem önünü göremez, yolunu bulamaz, çürür ve çöker…

Açılan davanın ilk duruşması 21 Mart 2019 Perşembe günü saat 09.30’da Ankara 21’inci Ağır Ceza Mahkemesinde yapılacaktır. Özgür Üniversite olarak, ifade (düşünce) özgürlüğünü önemseyen herkesi, hocamızla dayanışmaya çağırıyoruz.

Unutmamak gerekir ki, “özgürlük farklı düşünenin, başkasının özgürlüğüdür.”