Evlerinden gözaltına alınan Metin Akpınar ve Müjdat Gezen adli kontrol ile serbest bırakıldı

Diktatörlerin sonlarını hatırlattıkları için Erdoğan tarafından hedef alınan sanatçılar Metin Akpınar ve Müjdat Gezen sabah saatlerinde evlerinden gözaltına alındı. Sanatçılar, savcılık ifadelerinin ardından sevk edildikleri hakimlik tarafından adli kontrol şartı ile serbest bırakıldı. 

Halk TV’de katıldıkları Halk Arenası programında faşist diktatörlerin sonlarını anlatan sanatçılar Metin Akpınar ve Müjdat Gezen, bu sözleri üzerine alınan Erdoğan tarafından hedef alınmış, “Bedelini ödeyecekler” bağırışından sadece bir saat sonra İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı iki sanatçı hakkında soruşturma açmıştı.

Sanatçıların gözaltısı da gecikmedi. Polis, sabah 7 sularında evlerine gittiği Akpınar ve Gezen’i gözaltına aldı. İki sanatçı ifadeleri alınmak üzere Kartal’daki Anadolu Adliyesi’ne götürüldü.

‘Hiç kimseye vatanseverliğimi yargılama hakkı vermiyorum’

Adliyeye götürülürken kısa bir açıklama yapan Akpınar, “Biz bunu hak edecek bir şey yapmadık. Bütün konuşma metninde de ne cumhurbaşkanının adı geçmiştir ne hedef alınmıştır. Biz sadece çağdaş demokrasinin ülkemizde uygulanması bağlamında tarifler yapmaya çalıştık” dedi.

Oda TV’ye konuşan Müjdat Gezen de “Savcıya gidiyorum. İfade vereceğim. Benim söylediğim şey belli. Biraz sonra savcılıkta da söyleyeceğim. Yalnız Recep Tayyip Erdoğan’a değil hiç kimseye, benim vatanseverliğimi yargılama hakkı vermiyorum” dedi.

‘Terör ve örgütlü suçlar’ savcılığına sevk ve gizlilik kararı

Anadolu Adliyesi’nde önce basın savcılığına götürülen Akpınar ve Gezen, oradan “terör ve örgütlü suçlar” savcılığına gönderildi. Savcılık da dosya kendisine gelir gelmez gizlilik kararı aldı.

Akpınar ifadesi 12.30’da, Gezen’in ifadesi 13.00’da bitti. Gezen ifadesi öncesi günlük aldığı 11 ilaçtan bazılarını alırken, Akpınar’a avukatının yanı sıra özel doktoru refakat etti.

Adli kontrol şartıyla serbest bırakıldılar

Savcılık ifadelerinin ardından, adli kontrol talebiyle hakimliğe sevk edilen Akpınar ve Gezen, hakimlik tarafından adli kontrol şartı ile serbest bırakıldı.