Eskişehir Alpu’da yapılması planlanan kömürlü termik santrali ihaleye çıkıyor

CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, Eskişehir Alpu’da yapılması planlanan kömürlü termik santrali ihalesini Meclis’e taşıdı.

Eskişehir Alpu’da yapılması planlanan kömürlü termik santralin 15 Ağustos’ta yapılacak ihalesi öncesinde CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, Türkiye’nin çeşitli bölgelerinde yapılmak istenen termik santrallerin doğaya, insan sağlığına ve ekonomiye etkilerinin araştırılması için Meclis araştırması istedi.

İhale yapılırsa Anadolu’nun buğday deposu olarak bilinen Alpu Ovası’nın verimli topraklarının yok olacağını belirten Çakırözer, “Alpu Ovamızda yapılması planlanan zehir santrali başta olmak üzere geleceğini düşünen herkes Türkiye’nin dört bir yanında kurulması planlanan zehir santrallerine karşı.  Türkiye’nin akciğerleri Kaz dağları, iki cennet vadisi Tekirdağ ve Anadolu’nun buğday deposu Alpu Ovamızın da aralarında olduğu toplam 24 linyitli termik santral planı mevcut. Termik santrallerin doğaya, çevreye, insan sağlığına ve ekonomiye etkilere araştırılmadan ihalelere çıkılmamalıdır” dedi. Çakırözer Eskişehir Alpu Termik Santrali başta olmak üzere Türkiye’de bulunan tüm termik santralların ülke ekonomisine, tarım ve hayvancılığa verdiği/vereceği zararların araştırılmasını istedi.

HÜKÜMETİN YÜZ GÜNLÜK EYLEM PLANINDA ‘TERMİK’ VAR

Hükümetin ‘İlk 100 günlük hedef’ eylem planında nükleer ve termik santraller projelerine öncelikli olarak yer verildiğini hatırlatan Çakırözer, “Sağlık ve Çevre Birliği tarafından Türkiye’de taş kömürü ve linyit çalışan kömürlü termik santralların kirletici salımı ve sağlık etkilerine ilişkin yapılan çalışmada erken ölüm sayısının 3 bin, hastaneye kabul sayısının 4 bin 500, kayıp iş gücü sayısının 650 bin, hastanede geçirilen gün sayısının 8 milyon, yıllık sağlık maliyeti sayısının da 2,9-3,9 milyar Euro olarak açıklanmaktadır. En tehlikeli ve kirli katı fosil yakıt açısından da Türkiye’de 12 bin tonu ‘tehlikeli’ sınıfında olan 19 buçuk milyon ton atık oluşmakta” dedi.

ÇED RAPORU EKSİZ VE YETERSİZ

Eskişehir’de yapılmak istenen kömürlü termik santrale ilişin hem Greenpeaca hem de Jeolejı Mühendisleri Odası tarafından açıklanan raporlardan örnekler veren Çakırözer, şu açıklamalarda bulundu: “Jeoloji Mühendisleri Odası’nın Nihai ÇED Raporunu değerlendirildiği raporda önemli tespitler yapılmıştır. ÇED raporu ve eklerinin uygulamaları açısından eksik ve yetersiz olduğu; proje bileşenlerinin etki alanlarının tanımlanmadığı; çevre ve insan sağlığı açısından bulunması gereken çalışmaların olmadığı, termik santral yatırımı için çok yüksek faiz ile kredi sağlanarak yapılacak olmasının getireceği zararlarının hesaplanmış. Yine Greenpeace Akdeniz tarafından hazırlanan bir başka raporda EÜAŞ’ın bir yıllık alım garantisi bedeli ile açlık sınırındaki tek maaşlı 4 kişilik 1. Milyon 143 bin 275 ailenin bir aylık maaşı sağlanabilir. Mevcut net asgari ücret 1.603,12 TL’den  bin 845,22 TL’ye yükseltilebilir. 103 bin 289 asgari ücretli çalışanın 1 yıllık ücreti karşılanabilir. Eskişehir’in havasını, suyunu, toprağını kirletecek olan söz konusu termik santral projesinin 35 yıl çalışacağı hesaplanırsa 3 bin 200 kişinin erken ölümüne neden olacağı çeşitli araştırmalarla da ortaya konulmaktadır.”

Evrensel