Erdoğan, Zarrab davasını etkilemeye çalışmış

Görevden alınan eski savcı, yaşadıklarını ‘Doing Justice’ isimli kitabında anlattı.

İranlı iş insanı Reza Zarrab hakkındaki iddianameyi hazırlayan ve ABD Başkanı Donald Trump tarafından geçen Mart ayında görevden alınan eski New York Güney Bölgesi Başsavcısı Preet Bharara, anılarını paylaştığı bir kitap yazdı. Bharara, kitabında Zarrab davasına da yer verirken, Türk yetkilileri davaya müdahale etmekle suçladı. Kitap, henüz piyasaya çıkmadan Amazon üzerinden yapılan online satışlarla hukuk kategorisinde en fazla satan kitap olarak zirveye yerleşti.

“NATO müttefikimizin Cumhurbaşkanı, soruşturmamızı etkilemeye çalıştı”
Kitabından bazı bölümleri CNBC’de paylaşan eski savcı Preet Bharara, Zarrab davası sürecini anlattığı bölümde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a da yer verdi. Erdoğan’ın dava sürecini etkilemeye çalıştığını iddia eden Bharara, Türkiye’deki Zarrab soruşturmasını şöyle hatırlattı:

“Türkiye’deki suçlamalara ne oldu peki? Zarrab hepsinden kurtuldu. Hüküm giymedi ama beraat de etmedi. Çünkü hiçbir zaman yargılama olmadı. Çünkü Zarrab, dönemin başbakanı Recep Tayyip Erdoğan sayesinde hapisten çıkma imkânına sahipti. Zarrab aleyhine açılan dava, Erdoğan hükümetinin bazı kabine üyelerini ve oğullarını, hatta Erdoğan’ın kendi oğlu Bilal’i de kapsıyordu.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, kendisini 15 Temmuz darbe girişimine yardım etmekle suçladığını hatırlatan Bharara “NATO müttefikimizin Cumhurbaşkanı, soruşturmamızı etkilemeye çalıştı. Halka benim Fethullah Gülen’in bir sempatizanı olduğum yalanını söyledi. İddianamede gizlilik kararı kaldırılıp, Gülen adı basına yansıyıncaya kadar bu adı hiç duymamıştım. Erdoğan, beni 2016 yılında hükümetine karşı düzenlenen başarısız darbeye yardım etmekle de suçladı. Keşke o güzel ülkeye gitmiş olsaydım ama Türkiye’ye hiç ayak basmadım. Yabancı bir ülkenin Cumhurbaşkanı, Washington’a gelip ABD’de görevli bir savcıya saldırabileceğini, bir Amerikan suç soruşturmasına kendi tarzıyla müdahale edebileceğini düşündü. İki ana gündem maddesi vardı. Kovulmamı ve Zarrab’ın serbest bırakılmasını istedi. Cumhurbaşkanı’nın Biden ile yaptığı doksan dakikalık görüşmenin yarısı, Zarrab davasıyla ilgiliydi. Erdoğan’ın eşi de Jill Biden’a Zarrab davası konusunu açmıştı. Türk Adalet Bakanı, o zamanlar Adalet Bakanı Loretta Lynch’i ziyaret edip, Zarrab’ın serbest bırakılmasını istedi. Erdoğan, Obama ile telefon konuşmalarında davayı tartıştı. Bunu bir düşünün. Kovulmadım ve Zarrab serbest bırakılmadı. Ben kovulduktan sonra aylarca hapiste kalan Zarrab, fikir değiştirip hakkındaki suçlamaları kabul etti. Kendisiyle birlikte yargılanan sanık (Mehmet Hakan Atilla) aleyhine tanıklık yaptı. Bir duruşma sırasında Erdoğan’ı yolsuzlukla suçladı” diye yazdı.