Erdoğan: Trabzon’dan ilan ediyorum, meydan okuyoruz

Trabzon’da konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ‘Teslim olmayacağız. Siz dolarla üzerimize gelirseniz biz de başka yollarla işlerimizi yürütmenin çaresini arayacağız’ dedi.

Trabzon’da AKP Dayanışma Meclisi’nde konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yükselen döviz kurları, ekonomik gidişat ve ABD’nin yaptırımlarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu. ABD’ye hitaben “Oyununuzu gördük ve meydan okuyoruz. Teslim olmayacağız” diyen Erdoğan, “Siz dolarla üzerimize gelirseniz biz de başka yollarla işlerimizi yürütmenin çaresini arayacağız” ifadelerini kullandı.

Erdoğan’ın konuşmasından satır başları şöyle:

‘TRABZON’DAN DAHA FARKLI ŞEYLER BEKLİYORDUM’

 • Parlamentoda maalesef iş iyi değil. Orada durum çok çok kötü. Ben tabi parlamentoda daha farklı şeyler bekliyordum Trabzon’dan. İstiyordum ki netice çok farklı olsun. Ama maalesef orada 55,1 aldık. Trabzon’a bu uymuyor, daha ileri olması lazım. Niye? Trabzon’un mayasında bu var. Ben buna inanıyorum.

‘BUNA AÇIK İFADEYLE ‘EKONOMİK SAVAŞ’ DERLER’

 • Milletimizin iradesini sandıktan yönlendiremeyenler her dönemde farklı araçlarla üzerimize geldiler. Provokasyonla darbeyle yapamadıklarını şimdi parayla gerçekleştirmeye çalışıyorlar. Buna açık ifadeyle ‘ekonomik savaş’ derler. Ülkemizde döviz kurunun 15 Temmuz öncesi bulunduğu 2,8 seviyesinden bugün 6 lirayı geçmesinin ne ekonomik ne de mantıklı bir izahı vardır.
 • Türkiye 20 yıl önce Asya ülkelerinde yaşandığı gibi bir finans kriziyle mi karşı karşıya? Hayır. ABD ve İngiltere’de olduğu mortgage kriziyle mi karşı karşıya? Hayır. Yunanistan gibi iflas mı söz konusu? Ama buna rağmen kredi kuruluşları onu yine yükseltiyorlar. Dedim ya ekonomik savaş.
 • Peki fırtınanın sebebi nedir? Ekonomik hiçbir sebebi yok. Bu işin bir adı var mıdır? Vardır, Türkiye’ye operasyon çekmektir. Trabzon’dan ilan ediyorum, oyununuzu gördük ve meydan okuyoruz.

‘MEVLAM BAŞKA KAPILAR AÇAR’

 • Şunu bilmelerini istiyoruz. Teslim olmayacağız, üretmeye devam edeceğiz. İstihdamımızı genişletmeye devam edeceğiz. Fabrikalarımızın çarklarını işletmeye devam edeceğiz. Siz dolarla üzerimize gelirseniz, biz de başka yollarla işlerimizi yürütmenin çarelerini arayacağız.
 • Şimdi meydanda turistleri gördüm. Kardeşlerim, siz zaten misafirperversiniz. Onlara misafirperverliğinizi daha da artırarak devam ettirin. Çünkü onlar size, birileri dolar kaçırırken onlar da size dolar getiriyor. Birileri kapıları kapatır, mevlam başka kapılar açar.

YENİ İTTİFAKLAR, YENİ İŞ BİRLİKLERİ…

 • Seninle Afganistan’da Somali’de Bosna’da beraber olduk. Şu anda Kabil’de havalimanını biz kuruyoruz. Böyle stratejik bir ortağını, PYD, YPG gibi terör örgütlerini sahiplenerek nasıl bir kenara koyarsın?
 • Bir papaz için 81 milyonluk Türkiye’yi feda etmeye kalkıyorsun. Kusura bakma gereği neyse onu yaparız.
 • Talimatla Türkiye’ye boyun eğdiremezsiniz. Görünen o ki hukuk dilinde anlamıyorlar. Başka dilden anlıyorlar. Biz o dilden konuşmasını da biliriz. Tüm dünyaya ticaret savaşı açana cevabımızı yeni ittifaklarla, yeni işbirlikleri ile veririz. ABD kaynıyor, yapılan iş yanlış diyorlar. Yüzlerce milyon kardeşimiz için sonuna kadar mücadeleye devam edeceğiz. Bu millet nice mücadeleleri bileğinin hakkıyla zaferle neticelendirdi.

KILIÇDAROĞLU YİNE HEDEFTE

 • Meselenin yargılanan papaz olduğunu sanacak kadar basit düşünenler varsa bir an önce kendilerine gelsinler. Yerli ve milli düşünme mantığı Kılıçdaroğlu’da yok. Ama Sayın Akif Hamzaçebi bir duruş ortaya koydu. Ama Genel Başkanı değil. Sayın Bahçeli’ye teşekkür ediyorum.

‘BEL ALTI İŞLERE YÖNELDİLER’

 • 15 Temmuz darbe girişimi bir kez daha bu milletin istikbali için yollara düştüğü bir imtihandır. Hamd olsun bu imtihandan çıktı. Aynı çevreler güney sınırlarımız boyunca bir terör koridoru kurmaya kalktılar. Bu planı da bozduk. Bel altı işlere yöneldiler. En büyük üzüntümüz karşımızda delikanlıca mücadele eden rakip bulamamamızdır. Bir olarak üstesinden geleceğiz. Para dediğiniz bugün yoktur, yarın bulursunuz. Onlar şu anda sakalımızı tıraş ediyorlar bilmiyorlar ki yarın daha gür çıkacak.

DÖVİZ BOZDURMA ÇAĞRISINI YİNELEDİ

 • Yastık altı dövizi olanlar lütfen bunları bankalarda Türk Lirasına çevirsinler. Bunlara İstiklal ve istikbal mücadelemizi verelim. Milletimizin maruz kaldığımız bu ekonomik saldırı karşısında birliğini koruyor olması en büyük gücümüzdür.

SURİYE VURGUSU

 • Terör örgütleriyle kesintisiz bir mücadele yürütüyor her hafta ortalama 50 teröristi etkisiz hale getiriyoruz. Suriye’de inşallah yakında yeni yerleri de güvenli hale getirmiş olacağız. Şu anda ülkemizden güvenli yerlere dönenlerin sayısı çeyrek milyonu buldu. İdlib’de diğer bölgelerdeki benzer bir felaketin yaşanmaması için hem diplomatik hem askeri çalışmalarımıza hız verdik.

ALTERNATİF PAZAR ARAYIŞI

 • Ekonomide 100 günlük icraat programımızı harfiyen uyguluyoruz. Ülkemize destek veren dostlarımıza teşekkür ediyorum. İhracatçılarımız alternatif pazarlar için gece gündüz çalışıyor.
 • Kurumlarımızın kuruluş yıllarına baksınlar. Kara Kuvvvetleri Komutanlığımız bu yıl 2227’inci yıl dönümünü kutladı. Böyle bir ülkenin döviz kuru nedeniyle tökezleyeceğini sanmak ahmaklıktır.

NÂZIM HİKMET ŞİİRİ OKUDU

Erdoğan’ın ABD’ye karşı açıklamasında komünist şair Nâzım Hikmet’in “Kapansın el kapıları, bir daha açılmasın, yok edin insanın insana kulluğunu, bu davet bizim…” dizelerini kullanması dikkat çekti. Erdoğan şiirin “Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür/ve bir orman gibi kardeşçesine,/bu hasret bizim…” dizelerini okumadı.

ABD’Yİ HUKUKA DAVET EDİYORUZ

Toplantının ardından halka seslenen Erdoğan, Rahip Brunson krizine ilişkin “ABD’yi hukuka davet ediyoruz” dedi. ABD’nin tutumuna tepki gösteren Erdoğan, “Biz ‘sen öyle yaptın da biz böyle yapıyoruz’ diye bir mantıkla hareket etmiyoruz” dedi.

Erdoğan’ın konuşmalarından satır başları şöyle:

 • Kur, faiz… Neymiş, ‘Çarşamba günü 18.00’e kadar papazı bırakın’. Bırakmadığınız takdirde yaptırımlar başlayacakmış. Bakanlarımızı yaptırımlara mahkum edeceklermiş. Ne oldu? Biz de kalktık anında ABD’nin bakanlarına aynı yaptırımı kelimesi kelimesine uyguladık.
 • Amerika bak, Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) diye bir örgüt var. Bu örgütün içerisinde senin kuralsızlığın yok. Biz uluslararası hukuka göre hareket ederiz. Hukuk tanımama diye bir anlayış Türkiye’de yoktur.
 • Senin adamın suçluysa, senin adamın terör örgütleriyle ilişkisi varsa Türkiye’nin adaleti gereğini yapar.
 • Böyle gidecekse, Arapların bir deyimi var, men dakka dukka (Eden bulur).

(HABER MERKEZİ)