Erdoğan hedef gösterdi, Metin Akpınar hakkında soruşturma açıldı

Erdoğan Metin Akpınar’ı hedef gösterdi, Akpınar hakkında “iç savaş ve darbe çağrısında bulunduğu” iddiasıyla soruşturma açıldı.

Jet hızını geçti

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, DEİK Maili Genel Kurulu’nda (saat 13.00’te yaptığı) konuşmada ünlü sanatçı Metin Akpınar’ı hedef göstererek yargıya talimat verdi. Erdoğan “‘Sanatçı müsveddeleri. Beni ipe götüreceklermiş. Bunun bedelini ödeyecekler’ ifadelerini kullandı.

Saatler 16.00’yı gösterdiğinde haber ajansları Akpınar hakkında soruşturma başlatıldığı haberini yayınladı. Soruşturmanın dün başlatıldığı iddasına yer verilen haberlerde İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcısı İsmail Uçar’ın talimatıyla Metin Akpınar iç savaş ve darbe çağrısında bulunmasına yönelik sözlerinin inceleneceği yer alıyor.

Akpınar ne demişti?

Geçtiğimiz gün Halk TV’de Halk Arenası programında Uğur Dündar’a konuk olan, Akpınar uzlaşma kültürüne vurgu yaparak şu ifadeleri kullanmıştı: “Kutuplaşma ve karmaşadan kurtulmamızın tek çaresi demokrasidir. O noktaya ulaşabilirsek, kavga gürültü olmadan bu işin içinden çıkarız. Ulaşamazsak her türlü faşizm olur. Ulaşamazsak ise belki lideri ayağından asarlar, belki mahzenlerde zehirlenerek ölür, belki de başka liderlerin yaşadığı kötü sonları yaşayabilirler…”

Havuz medyası iş başında

Akpınar’ı hedef gösteren, Erdoğan’ın konuşmasının ardından soruşturma haberini de tetikçilik misyonu ve dilini kullanarak yayınlayan havuz medyası Akpınar’ın “Mustafa Kemal dışında kim Rusya’ya döndüyse iktidardan gitti. Adnan Menderes randevu aldı, ihtilal oldu. Süleyman Demirel aynı şekilde kuzeye döndüğü zaman ihtilal oldu. Bakalım darısı kimin başına” sözlerinin de darbe çağrısı olarak manşetlerine taşıyor.