Eğitim Sen: Eğitimden ve geleceğimizden tasarruf edilemez

Milli Eğitim Bakanlığı bütçesinden tasarruf edileceği haberlerine ilişkin Eğitim Sen bir açıklama yaparak “Eğitimden ve geleceğimizden tasarruf edilmez” dedi.

Eğitim Sen, Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) bütçesinden tasarruf edileceği haberlerine ilişkin açıklama yayımladı.

Çıkan haberlerinden ardından MEB tarafından burs desteğinde ve pansiyon yardımında kesintiye gidilmeyeceği, halen yapım aşamasında olan okul inşaatlarının ise devam edeceği açıklaması yapıldığına dikkat çeken Eğitim Sen, “Eğitime ayrılan bütçede kesinti yapılacağı bilgisinin yalanlanmamış olması dikkat çekicidir” dedi.

Halihazırdaki MEB bütçesinin yetersiz olduğu vurgulanan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Zaten yetersiz olan MEB bütçesinden ‘kamuda tasarruf tedbirleri’ kapsamında kesintiye gidilirken; diğer taraftan söz konusu Diyanet İşleri Başkanlığı’nın ek bütçe talebi olduğunda isteklerin anında hayata geçirilmesi büyük bir çelişki oluşturmaktadır. 2017 yılı Mali Durum ve Beklentiler Raporu’nda; 2018 yılına 6 milyar 867 milyonluk bütçe ile başlayan, diğer kurumlara aktarmalarla ödenekleri 4,3 milyara düşen ve bunun 4,2 milyarını da yedi ayda harcayan Diyanet İşleri Başkanlığı, yıl sonuna kadar harcama yapabilmek için ek bütçe talep etmiştir.”

Kamu okullarının ihtiyaçlarının görmezden gelindiğini de belirten eğitimciler, açıklamalarını şöyle sürdürdü:

“Kamu okullarının ihtiyaçlarını görmezden gelen bakanlık, özel okullara teşvik adı altında milyonlarca lira aktarmaya devam etmektedir. MEB tarafından 26.08.2018 tarihinde yapılan yazılı açıklamada özel okullara teşvikin devam edeceği açık bir şekilde vurgulanmaktadır. Anlaşılan odur ki MEB özel okul sahiplerine bütçe kesintisinden etkilenmeyeceklerine dair bir mesaj verme gereksinimi hissetmiştir. Oysaki kamuya ait bir bütçenin özel okullara aktarılması yerine söz konusu kaynağın kamu okulları için kullanılması gerekmektedir.”

MEB tarafından bütçenin eğitim ihtiyaçları doğrultusunda kullanılacağının açıklanması gerektiğinin altını çizen eğitimciler, açıklamalarını şöyle sonlandırdı:

“MEB bir an önce kamuoyuna, öğrencilerimize, velilere, eğitim ve bilim emekçilerine eğitime, ayrılan bütçeden kesintiye gidilmeyeceği ve bütçenin eğitimin ihtiyaçları doğrultusunda kullanacağını açıklamalıdır. MEB bütçesinden kesinti yapılması bir yana, ilk aşamada en az iki kat arttırılması ve okullara ihtiyacı kadar ödenek ayrılması gerekmektedir. Eğitimden ve geleceğimizden tasarruf edilmez.”