Ege’de bot battı: 3’ü bebek 6 kişi öldü, ölenlere ‘FETÖ’ gerekçesiyle araç verilmedi’ iddiası

Balıkesir’in Ayvalık ilçesinden Yunanistan’ın Midilli Adası’na gitmek isteyen 16 kişinin içinde bulunduğu şişme botun alabora olması sonucu 3’ü bebek 5 kişi öldü, 2 kişi kayboldu, 9 kişi kurtarıldı.

Balıkesir’in Ayvalık ilçesinden Yunanistan’ın Midilli Adası’na gitmek isteyen 16 kişinin içinde bulunduğu şişme botun alabora olması sonucu 5 kişi öldü, 2 kişi kayboldu, 9 kişi kurtarıldı.

Habertürk’ün haberine göre botta bulunanların FETÖ mensubu olduğu ileri sürülüyor.

Türk vatandaşı 16 kişiyi taşıyan şişme bot, Ayvalık’ın Çıplak Ada açıklarında alabora oldu.

Ayvalık Sahil Güvenlik Komutanlığı bünyesindeki botların devriye yaptığı saatlerde termal kameralarla belirlenen kaçaklardan 9’u kurtarıldı.

Kurtarılanların botta toplam 16 kişi olduklarını söylemeleri üzerine Ayvalık Sahil Güvenlik Komutanlığı, İlçe Jandarma Komutanlığı ve İlçe Emniyet Müdürlüğü ekipleri ile İzmir’in Dikili ilçesinden gelen bir helikopterin havadan yardımıyla arama çalışmaları başlatıldı.

Yapılan arama kurtarma çalışmalarının ardından isimleri henüz belirlenemeyen 3’ü bebek 6 kişinin cansız bedenleri denizden çıkarıldı, kaybolan 2 kişinin bulunması için çalışmalar sürdürülüyor.

Kurtarılan 9 kişi Ayvalık Devlet Hastanesindeki tedavilerinin ardından İlçe Emniyet Müdürlüğüne götürüldü. Yaşamını yitirenlerin cesetleri, Ayvalık Devlet Hastanesi morgunda yapılan ilk incelemelerin ardından otopsi için Bursa Adli Tıp Kurumu morguna gönderildi.

Ayvalık Kaymakamı Gökhan Görgülüarslan açıklamada, Midilli Adası’na geçmeye çalışan bir grubun içinde bulunduğu botun alabora olması sonucu 3’ü bebek 6 kişinin yaşamını yitirdiğini, 8 kişinin kurtarıldığını, 2 kişinin kaybolduğunu kaydetti.

Kaybolan 2 kişinin bulunması için çalışmaların yapıldığını aktaran Görgülüarslan, 16 kişi arasında 2 organizatör bulunduğunun değerlendirildiğini bildirdi.

Görgülüarslan, bu grubun FETÖ üyesi olduğunun değerlendirildiğini sözlerine ekledi.

Hayatını kaybedenler için ‘FETÖ’ gerekçesiyle cenaze aracı verilmedi iddiası

Balıkesir’in Ayvalık ilçesinden Yunanistan’ın Midilli adasına doğru yola çıkan botun alabora olması sonucu 3’ü çocuk 6 kişi yaşamını yitirirken HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, hayatını kaybedenler için ‘FETÖ’ gerekçesiyle cenaze aracı verilmediğini öne sürdü.

Twitter hesabından yaptığı açıklamada “Aradım cenaze müdürünü, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı ‘FETÖ’cüye araç yok’ demiş. Bu skandaldır, bu rezalettir, bu insanlık dışı bir olaydır. Niye bu ölümler oluyor, hâlâ anlamıyor musunuz” diyen Gergerlioğlu, araç verilmediği için cenaze nakillerinin ailenin imkanlarıyla sağlandığını dile getirdi.

“İnsani yargı ve Allah, bunu, yapanların yanına bırakmasın. Masum bebek cenazelerine bu muamelenin yapıldığı bir devlette yaşıyoruz.” diyen Gergerlioğlu, Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin iddiayı yalanladığını duyurarak “Bursa BB Cenaze işleri müdürünün söyledikleri kayıtlarımızda mevcut. Aile ve tarafımca biliniyor, tepkiyi görünce çark etmenin alemi yok. Bari icraatinizin arkasında durup, özür dileseydiniz” ifadelerini kullandı.