Duruşmaya çağrı: ‘Demirtaş eninde sonunda çıkacak’

Fotoğraf: Evrensel

Demirtaş’ın yarın başlayacak duruşması öncesi HDP Milletvekili Filiz Kerestecioğlu, aydınlar ve akademisyenler ortak basın toplantısı düzenleyerek davaya çağrı yaptı.

HDP Eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın tutuklu yargılandığı dava 12-14 Aralık tarihleri arasında Sincan Cezaevi Kampüsünde görülecek. Demirtaş’ın bizzat katılacağı duruşmalar 3 gün sürecek. Dava öncesi HDP Milletvekili Filiz Kerestecioğlu, aydınlar ve akademisyenler Ankara’da düzenledikleri ortak basın toplantısıyla duruşmaya çağrıda bulundu.

HDP Ankara Milletvekili Filiz Kerestecioğlu, AİHM’nin Demirtaş kararında Türkiye için ilk defa siyasi gerekçelerle tutuklama olarak ihlal kararı verildiğini söyledi. Türkiye’deki bütün tutuklamaların siyasi nedenlerde yapıldığını belirten Kertestecioğlu, “İstinaf mahkemesi de hemen verilmiş olan kararı onayarak 4 yıl 8 ay verdi. Öyle ki 5 yıl olsaydı biz Yargıtay’a gidebilecektik. Tutukluluk tedbirdir lafı, esas haline gelmiştir. Bir korku tüneli yaratılmaya çalışılıyor. Selahattin Demirtaş’ın söyleyeceklerini hepimiz merak ediyoruz. Bütçe görüşmelerinde bile en çok Selahattin Demirtaş ve tutuklu HDP’li vekiller konuşuldu. Yarın saat 10:00’da hepinizi Sincan Cezaevi Kampüsüne bekliyoruz” dedi.

Veli Saçılık: ‘Demirtaş eninde sonunda çıkacak ve bu kararı verenler yargılanacaklar’

KHK ile işinden ihraç edilen Sosyolog Veli Saçılık, Demirtaş ve Yüksekdağ’ın tutukluluk halini “Gayrinizami hukuk” olarak nitelendirdi. Kürt halkına, devrimcilere yöneltilen suçların yargı tarafından ayrı bir kesede değerlendirildiğini belirten Saçılık, “Demirtaş eninde sonunda çıkacak ve bu kararı verenler yargılanacaklar” dedi.

‘Değişim umudu verdiği için rehin’

Mülkiyeliler Birliği Başkanı Dinçer Demirkent, bu meselenin kaynağında siyasi bir karar olduğunu ifade etti. “Önemli olan milletvekili dokunulmazlığının nasıl kaldırıldığı” diyen Demirkent, bugün Türkiye’de düşman hukuku olduğu için değişim umudu veren Demirtaş’ın rehin tutulduğunu söyledi.

Şair Ahmet Telli ise iktidarın bugünü ele geçirebileceğini fakat yarının Selahattin Demirtaş ve arkadaşlarının olacağını ifade etti.

Demirtaş: ‘Az kalsın dışarıyı boyluyorduk’

Dün Twitter hesabı üzerinden paylaşılan mesajlarında Demirtaş, güncel durumu yine alışageldiğimiz esprili üslubuya değerlendirdi.

Yaşadıkları hukukla açıklanamayacak süreci, “Geçen gün AİHM’den ‘derhal orayı tahliye edin’ diye tebligat aldık, neyse ki Hükümet araya girip tahliyeye engel oldu. Allah muhafaza, az kalsın dışarıyı boyluyorduk. Sonra Saray’ın adaleti, adalet sarayından bize hızlı bir şekilde devre mülk bir tapu ayarladı, 4 yıl 8 aylığına da olsa yerimizi garantiledik. Bu devirde gemisini kurtaran kaptan kardeşim.” ifadeleriyle yorumlayan Demirtaş, mesajlarını yine kitap, yayınevi ve sahaf önerileriyle sürdürdü.

Bugün itibarıyla direnişinin 34. gününde olan Leyla Güven’i selamladığını belirten Demirtaş, “tekrar ediyorum; talebi talebimizdir, barış isteyen herkesin talebidir” ifadelerini kullandı.