‘Dur ihtarına uymadığı’ bahanesiyle 17’sinde bir genç daha katledildi

Görsel: MA

1 Mayıs Mahallesi’nde polisin kontrol noktasında bir otomobile ateş açması sonucu 17 yaşındaki Cihan Seyhan hayatını kaybetti. Seyhan’ın ‘dur ihtarına uymadığı’ bahanesiyle katledilmesi, geçen sene Gazi Mahallesi’nde aynı bahaneyle ve yine 17’sinde katledilen Oğuzhan Erkul ve Barış Kerem’i hatırlattı.

İstanbul’un Ataşehir ilçesi 1 Mayıs Mahallesi’nde (resmi adıyla Mustafa Kemal Mahallesi) polisin “dur” ihtarına uymadığı gerekçesiyle ateş açtığı araçta bulunan Cihan Seyhan yaşamını yitirdi. İddiaya göre, polis 1 Mayıs Mahallesi 3007. Cadde’de bir otomobili ‘şüphe üzerine’ durdurmak istedi. Aracın “dur” ihtarına uymaması üzerine polislerce araca ateş edildiği ileri sürüldü. Açılan ateş sonucu 17 yaşındaki Seyhan kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirdi.

Seyhan ile aynı otomobildeki akrabası A.S. gözaltına alınırken, aracı kullanan G.S.’nin ise yaya olarak olay yerinden uzaklaştığı belirtildi.

Cihan Seyhan’ın akrabaları, olayı duyunca hastaneye akın etti. Burada akrabalar ile polis arasında arbede çıktı. Arbedenin büyümesi üzerine hastaneye Çevik Kuvvet sevk edildi. Seyhan’ın cenazesi otopsi işlemleri için Yenibosna’daki Adli Tıp Kurumu’na kaldırıldı.

Aynı yaştaki 2 genç geçen sene Gazi’de yine aynı bahaneyle katledilmişti

Geçen sene 14 Nisan akşamı Gazi Kent Ormanı çıkışında polisin “dur” ihtarına uymadığı gerekçesiyle ateş açtığı araçta bulunan 5 gençten Oğuzhan Erkul (17) ve Barış Kerem (17) vurularak hayatını kaybetmiş, 3 genç de yaralanmıştı.

“Bilinçli taksirle birden fazla kişinin ölümüne ve birden fazla kişinin yaralanmasına sebebiyet vermek” suçlamasıyla haklarında iddianame hazırlanan 4 polis, savcılık ifadelerinde bölgenin “terörün sıklıkla yaşandığı bir yer” olduğunu iddia etmiş ve olay haftası devrim şehitlerinin yıl dönümü oluşunu gençlere ateş açmalarını mazur gösterecek bir şey gibi dile getirmişlerdi.

Polisler korunuyor

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nca hazırlanan iddianame 2017 Kasım ayı sonlarında mahkeme tarafından kabul edildi. İddianamede, 15 yıla kadar hapis cezası istenen polislerin öldürmek niyetiyle ateş açmadığı savunulmuş ve TCK’nin 24/1. maddesinin sanıklara uygulanması istenmişti. Bu madde, “Kanun hükmünü yerine getirenlere ceza verilmez” diyor. Savcı, yargılama sonunda mahkumiyet verilecekse de TCK’nin 27. maddesi uyarınca, “cezada altıda birden, üçte bire kadar indirim” uygulanmasını talep etmişti.

Afrin izni istediler

20 Mart’ta görülen ilk duruşmada çelişkili ifadeler veren polislerin avukatı, tutuksuz yargılanan müvekkillerinin adli kontrolünün kaldırılmasını isteyerek, sanık polislerin Afrin’e gitmek istediklerini söylemişti.

İstanbul 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde süren davanın 3. duruşması geçen ay (8 Kasım 2018) görüldü. Dava, 14 Mart 2019 saat 9.40’a ertelendi.