Dünyanın en kapsamlı ticaret anlaşması AB ile Japonya arasında imzalandı

Dünyanın en kapsamlı ticaret anlaşması, Avrupa Birliği (AB) ile Japonya arasında imzalandı. Anlaşmaya göre ticari sınırlar kalkacak ve 650 milyon kişi için serbest ticaret alanı yaratılacak.

Japonya-AB Ekonomik İşbirliği Anlaşması, pek çok üründe gümrük vergilerinin tamamen kaldırılmasını ve ticareti kolaylaştıracak bir tüzüğün yürürlüğe girmesini öngörüyor.

ABD Başkanı Donald Trump’ın ‘Önce Amerika’ politikasını yürüttüğü bir dönemde ortaya çıkan anlaşma, zamanlaması açısından da önem taşıyor.

Avrupa Konseyi Başkanı Donald Tusk ve Japonya Başbakanı Şinzo Abe, 6 Temmuz’da Brüksel’de görüşmüş ve ticaret anlaşması konusunda uzlaşıya varıldığını açıklamıştı.

Avrupa Komisyonu Sözcüsü Margaritis Schinas’a göre, geçen yıl aralık ayında üzerinde uzlaşmaya varılan anlaşma Avrupa Birliği’nin yaptığı en büyük anlaşma.

28 ülkesi ve 500 milyonluk nüfusuyla dünyanın en büyük ortak pazarı AB, Trump’ın korumacı yönetimi karşısında yeni işbirlikleri geliştirmeye çalışıyor. Anlaşma çerçevesinde Japonya’nın otomotiv endüstrisi AB pazarına girecek, karşılığında Japonya AB tarım ürünleri üzerindeki vergileri kaldıracak.

“AB ve JAPONYA’NIN DÜNYAYA ÖNCÜLÜK ETMELERİNİ İSTİYORUM”

Taraflar arasında Japonya’nın başkenti Tokyo’da yapılan imza töreninin ardından açıklama yapan Japonya Başbakanı Abe “Korumacılık konusunda yükselen endişeler var ancak ben Japonya’nın ve AB’nin serbest ticaret bayrağını taşıyarak dünyaya öncülük etmelerini istiyorum” dedi.

ABD yönetimi ülkenin ticaret açığını azaltmak için bu ay Çin’den ithal edilen ürünlere yüzde 25’lik ek gümrük vergisi getirmiş, Pekin de ABD mallarına ek gümrük vergileri getirerek misilleme yapmıştı.

TUSK: KORUMACILIĞA KARŞI OLDUĞUMUZ MESAJINI NET ŞEKİLDE GÖNDERİYORUZ

28 AB ülkesinin liderleri adına açıklama yapan AB Konseyi Başkanı Tusk ” Korumacılığa karşı olduğumuz mesajını net şekilde gönderiyoruz. AB ve Japonya işbirliği için açık olmayı sürdürüyor” dedi.

AB Komsiyonu Başkanı Juncker de anlaşmanın serbest ticaretin sunduğu ‘kazan-kazan’ çözümlerini vurguladığını söyledi. Juncker “Bugünkü anlaşmanın etkileri kıyılarımızın ötesine gidiyor. Birlikte bu anlaşmayı imzalayarak serbest ve adil ticaretin geleceği hakkında bir açıklama yapıyoruz. Ticaret, gümrük ve engellerle değil değer ve ilkelerle ilgilidir” ifadesini kullandı.

Juncker, AB ve Japonya arasında verilerin serbest akışının sağlanması konusunda da anlaşma sağlandığını sözlerine ekledi.

JAPON OTOMOBİLLERE UYGULANAN GÜMRÜK VERGİSİ KALDIRILIYOR

Anlaşma ile AB’nin Japon üretimi otomobillere uyguladığı yüzde 10’luk gümrük vergisi ve otomobil parçaları için uyguladığı yüzde 3’lük gümrük vergisi kaldırıldı.

Japonya’nın da AB’den ithal edilen peynire uyguladığı yüzde 30’luk gümrük vergisi ayrıca AB’de üretilen şaraplara koyduğu yüzde 15’lik gümrük vergisi anlaşmanın imzalanması ile kaldırılmış oldu. Japonya ayrıca AB’ye ülkedeki kamu ihalalerine erişim izni verdi.

Anlaşmanın en büyük kazananının Avrupalı gıda endüstrisi olduğu belirtiliyor zira Japonya’da yüksek kaliteli peynir, çikolata, et ve makarnaya büyük talep var.

Anlaşma ile Japon otomobil ve otomobil parçası üreticilerinin de Avrupa’daki satışlarını arttırması umuluyor.  Ancak AB üretimi malların girişiyle Japon süt ürünleri endüstrisinin olumsuz etkilenebileceği belirtiliyor.

Tokyo’daki zirvede taraflar ayrıca ticaret ve ekonomi politikasında düzenli olarak diyalog kurma kararı da aldı. İlk toplantının 2018 sona ermeden yapılması planlandı.

Ortak açıklamada bu diyalog toplantılarına Japonya’nın Ticaret ve Dışişleri Bakanları ile Avrupa Komisyonu’nun rekabetten sorumlu Başkan Yardımcısı’nın başkanlık edeceği duyuruldu.

Anlaşmaların yürürlüğe girmesi için Avrupa Parlamentosu ve Japonya yasama organının onayının alınması gerekiyor. Onayların ardından anlaşmanın 2019’da başlaması bekleniyor.