Dünyadan… ‘Sefalet ekenler öfke biçecek!’

Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği’nin (SSCB) dağılmasının ardından, kapitalist emperyalizmin refah ve adalet vadeden ‘Yeni Dünya Düzeni’nin ne olup olmadığını, dünya yaşayarak gördü, görüyoruz.

Burjuva devletlerin demokrasi şalından soyunarak ne için, kimin için var olduklarını daha dolaysız biçimde ortaya koydukları bir zaman dilimine vardık…

‘Demokrasinin canı cehenneme! Venezuela denilen ülkenin yöneticileri benim çıkarlarıma aykırı davranıyorsa yıkmak için gizli-saklı hareket etmeme gerek yok… İran’ı, Çin’i, Rusya’yı düşman ilan etmem için herkesin aklına yatacak gerekçe bulmak zorunda değilim… Yasalar, bürokrasi ayağıma dolanıyorsa hükümeti de meclisi de bypas edebilirim…’

Devletler çeteleşiyor, çeteler devletleşiyor. İşte ABD, İsrail, Türkiye, IŞİD, Ukrayna örnekleri…

İşçi sınıfı ve ezilen halklar, çürümüş sömürü düzeninin kendisine biçtiği esarete boyun eğmiyor.  Dünyanın her bucağından emekçiler hakları, gelecekleri için mücadeleden geri durmuyor…

Sefalet ekenlerin öfke biçeceği günler çok uzak değil.

Venezuela’da emperyalist kuşatma ve direniş

Başta ABD olmak üzere, uzun süredir emperyalist güçlerin hedefinde bulunan Venezuela’da, ABD’nin sevk ettiği bir darbe girişimi yaşandı. Venezuela devlet başkanı Maduro, darbe saldırısının boşa çıkartıldığını duyurdu.

ABD, Hugo Chavez’in ölümünden bu yana başta ekonomik saldırılar olmak üzere ülkeye yönelik müdahalelerini arttırıyor. Yıllardır uygulanan ambargolar ve ABD tarafından desteklenen sermaye gruplarının ekonomik sabotajları ülkede ciddi bir ekonomik krize yol açmıştı.

Emekçi ve yoksul Venezuelalılar tarafından desteklenen Maduro hükümeti ile ABD destekli sağ muhalefet arasındaki gerilim, muhalefet lideri Juan Guaido’nun düzenlenen bir mitingde kendisini geçici devlet başkanı ilan etmesiyle yeni bir boyuta geldi.

ABD ve AB darbecileri tanıdığını ilan etti

Başta ABD olmak üzere pek çok emperyalist ülke darbe girişiminin arkasında durmakta hiç vakit kaybetmedi. ABD Başkanı Donald Trump’ın Guidao’yu Venezuela’nın devlet başkanı olarak tanıdığını ilan etmesinin ardından Avrupalı emperyalist devletler, Avrupa Parlamentosu’nda yapılan toplantıda Guaido’nun devlet başkanı olarak tanınmasını içeren tasarıyı oyladı. Tasarı 104’e karşı 439 oyla kabul edildi. Ancak İtalya, Venezuela’nın iç işlerine karışılması anlamındaki kararı tanımayacağını belirterek AB’nin ortak karar almasını engellemiş oldu.

Bolivya, Meksika, Rusya, Çin, İran ve Türkiye gibi bazı ülkeler Maduro’yu destekledi.

ABD’den orduya açık darbe çağrısı

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Venezuela ordusundaki yüksek rütbeli komutanlara çağrıda bulundu. “Venezüella ordusunun yüksek rütbeli komutanları, şimdi Venezüella halkının yanında yer alma zamanıdır. Venezüella için anayasayı ve demokrasiyi korumak sizlerin sorumluluğu ve hakkıdır” ifadesini kullanan Bolton ordunun yönetime müdahale etmesi gerektiği belirtti.

Yaşanan darbe girişiminin ardından ülkedeki kentlerin sokakları büyük eylemlere sahne oldu. Darbe girişiminin karşısında duran ve Maduro’yu destekleyen yüzbinlerce Venezuelalı ABD’yi ve işbirlikçilerini protesto etti.

Maduro: Burada devrimini savunan bir halk var!

Caracas’da halka seslenen Devlet Başkanı Nicolas Maduro, “Uluslararası kuruluşların manipülasyon çabalarına karşın burada devrimini savunan bir halk var! ABD ile tüm diplomatik ilişkileri keseceğimiz bir protesto notası yayınlayacağız. Tüm ABD görevlilerinin Venezuela’yı terk etmek için 72 saati var” dedi.

Daha sonra 15 Şubat’ta Bolivar kentinde düzenlenen bir törende konuşan Maduro, ABD öncülüğünde tertiplenen darbe girişiminin çöktüğünü açıkladı. Juan Guiado’nun, emperyalist devletler tarafından “geçici devlet başkanı” olarak tanınması hakkında konuşan Maduro, “Beyaz Saray kendini çıkışı olmayan bir sokağa soktu. Darbe girişimi başarısız oldu, şimdi tek çıkış yolu diyalog, anlayış ve saygı” ifadesini kullandı.

16 Şubat 2019

Haiti’de yolsuzluğa isyan

Karayip ülkesi Haiti’de şubat başından bu yana devam eden yolsuzluk karşıtı gösteriler sırasında çıkan olaylarda en az 4 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi.

BBC’nin haberine göre, başkent Port-au-Prince ve diğer şehirlerde 4 gündür binlerce kişi yolsuzluk iddialarını soruşturmakta başarısız olduğu gerekçesiyle Devlet Başkanı Jovenel Moise’nin istifası için gösteriler düzenliyor. Gösterilerde çıkan olaylarda 4 kişi öldü, onlarca kişi yaralandı.

Öfke sokağa taştı

Öfkeli Haitililer, protestolar sırasında yolları kapatarak lastik yaktı ve kendilerini engellemek isteyen devlet güçlerine taşla karşılık verdi. Haiti’de geçen yıl da aynı nedenle düzenlenen gösterilerde çıkan olaylarda 8 kişi yaşamını yitirmişti.

Haiti Senatosunca yürütülen bir soruşturmada en az 14 eski hükümet yetkilisinin Petrocaribe fonlarıyla ilgili yolsuzluk yaptıkları öne sürülmüştü.

Petrocaribe programı Latin Amerika ülkelerine petrol altyapılarını kurmak için maddi destek sağlamak amacıyla Venezuela tarafından 2005’te oluşturulmuştu.

11 Şubat 2019

Fransa’da Sarı Yelekliler eylemleri devam ediyor

Fransa burjuvazisinin Cumhurbaşkanı Macron eliyle yürüttüğü emekçi kesimleri hedef alan politikalara karşı 17 Kasım’da başlayan Sarı Yelekliler’in eylemleri devam ediyor.

Şubat ayı ortasında 14’ncü haftasına ulaşan eylemler inişli-çıkışlı bir seyir izlerken Macron’un göstericileri karalama çabaları ve polis saldırıları da şiddetlenerek sürüyor.

Macron’dan referandum hazırlığı

Başlangıçta Sarı Yeleklilere “bir avuç serseri” diyerek hakaret ederken, eylemlerin hız kazanmasıyla kimi talepleri kabul etmek zorunda kalan Macron, süreci kontrol altına alma çabalarına devam ediyor. Geçtiğimiz haftalarda yüz bölgeleri hedef alınan çok sayıda gösterici plastik mermilerle yaralandı. Polisin eylemlere saldırısı şiddetlenirken bir yandan da şiddeti durdurma çağrıları yapılıyor. Fransız basınına göre son olarak Mayıs ayında ülkedeki önemli siyasi gündemlerin konu edileceği bir referandum hazırlığı yapıldığı belirtildi.

Sarı Yeleklilerin zenginlerden alınan varlık vergisinin iptal edilme kararının geri çekilmesinden, asgari ücretin arttırılmasına kadar emekçileri ilgilendiren pek çok konudaki talepleri gerçek anlamda kabul edilene kadar sokaklardan çekilmeye niyetleri yok gibi gözüküyor. Şu ana kadar kısmen kabul edilen talepler ve referandumun Macron’un oyalama taktikleri olduğu düşünülüyor.

16 Şubat 2019

Belçika’da 24 saatlik genel grev hayatı durdurdu

Belçika’da üç büyük işçi sendikasının, maaş ve sosyal hakların iyileştirilmesi amacıyla başlattığı 24 saatlik genel grev nedeniyle ülkede hayat büyük ölçüde durdu. Havaalanlarındaki yer hizmetlerinin de greve katılması nedeniyle Belçika hava sahası uçuşlara kapandı.

Belçika’da üç büyük işçi sendikasının, maaş ve sosyal hakların iyileştirilmesi amacıyla başlattığı 24 saatlik genel grev nedeniyle ülkede hayat büyük ölçüde durdu. Havaalanlarındaki yer hizmetlerinin de greve katılması nedeniyle Belçika hava sahası uçuşlara kapandı. Metro, tramvay ve otobüs seferleri ciddi şekilde sekteye uğrarken, tren seferleri yarı yarıya azaldı. Anvers Limanı’nda çalışmalar yüzde 80 oranında durdu.

Belçika’da 1,5 milyon üyesi bulunan Sosyalist (ABVV), 1,6 milyon üyeli Hıristiyan (ACV) ve 300 bin üyeli Liberal (ACLVB) işçi sendikaları tarafından ortaklaşa kararlaştırılan 24 saatlik ulusal grev, Salı gecesi başladı.

Sosyalist Parti: “Grevcilere minnet duymalıyız”

Sağcı partiler ve patronlar, grevin milyonlarca euro zarara neden olduğunu belirterek grev kararı alan sendikaları suçlarken, Sosyalist Parti’den yapılan açıklamada, “Grevcilere minnet duymalıyız. Ekonomi büyüyor, şirketler kar ediyor, pasta büyüyor ancak çalışanlar kırıntılarla idare ediyor. Grevciler buna karşı çıkıyor” denildi.

Nüfusun yarıdan fazlası sendikalı

Belçika, Avrupa’da sendikalaşmanın en yüksek düzeyde olduğu ülkelerin başında geliyor. 11 milyon nüfuslu ülkede, çalışan nüfusun yarıdan fazlası sendikalı. Üç büyük işçi sendikasının toplamda yaklaşık 3,5 milyon üyesi bulunuyor.

13 Şubat 2019

Dünya’dan Grev ve eylemler

Kapitalizmin krizi büyüdükçe işçi sınıfının mücadelesi de yükseliyor. Anadolu’da olduğu gibi dünyada da işçi eylemleri, direnişler, grevler her an her yerde patlak verebiliyor. Son bir ayda bilgisine erişebildiğimiz eylemlerden bazıları şöyle:

Yunanistan: Postacılar grevde

Yunanistan’da postacılar dün 24 Ocak’ta 24 saatlik grev yaptı. İşçiler „yeniden yapılandırma“ kapsamında 250 şubenin kapatılarak 2 bin 300 kişinin işten çıkarılması planını protesto etti.

Meksika: 40 bin metal işçisi grevle kazandı

Meksika’nın Matamoros kentinde 45 fabrikadan 40 bine yakın metal işçisi 3 haftalık grevlerinin ardından yüzde 20’ye varan maaş zamları kazandı. Bu kazanımın ülkede başta maden sektörü olmak üzere başka alanlarda da grevleri tetikleyebileceği düşünülüyor.

Macaristan: Audi işçilerinden bir haftalık grev

Ücretlerinin arttırılması talebi ile greve çıkacaklarını açıklayan Macaristan’ın Gyor kentindeki Audi fabrikasının işçileri bir haftalık grevin sonucunda taleplerini kabul ettirmeyi başardı.

ABD: 30 bin öğretmenin grevi başarıyla sonuçlandı

ABD’nin Los Angeles kentinde Birleşik Öğretmenler Sendikası’nın (UTLA) çağrısıyla 14 Ocak’ta başlayan ve 30 bin öğretmenin katıldığı grevde anlaşma sağlandı. Anlaşmaya göre, öğretmenlerinin maaşlarına zam yapılacak, okullarda sağlık çalışanlarının sayısı artacak. Okullara ilk iki yıl 175 milyon ABD doları, sonraki iki yıl ise 228 milyon ABD doları tutarında bütçe aktarımı yapılacak.

İtalya: 200 bin işçi sokağa çıktı

İtalya’da işçi sendikaları, hükümetin mali politikalarını ve göç karşıtı tutumunu protesto amacıyla başkent Roma’da büyük bir gösteri düzenledi… BBC Türkçe‘den Övgü Pınar’ın hazırladığı habere göre, ülkenin en büyük işçi sendikaları CGİL, CİSL ve UİL tarafından düzenlenen gösteride sağ-popülist hükümetin mali politikalarının yanı sıra göç karşıtı uygulamaları da eleştirildi. La Repubblica gazetesi gösteriye yaklaşık 200 bin kişinin katıldığını belirtti.

Tunus: Eğitimciler ayakta

Tunus Genel İşçi Sendikası’na (UGTT) bağlı Ortaokul ve Lise Öğretmenleri Sendikası’nın çağrısıyla düzenlenen gösteriye ülkenin dört bir yanından katılan binlerce eğitimci; maaş artışı, erken emeklilik ve eğitim reformu talepleriyle gösteri düzenledi… Geçtiğimiz Ocak ayı başlarında da sokağa çıkan öğretmenler, talepleri karşılanıncaya kadar eylemlerini sürdüreceklerini açıkladılar.

Şubat 2019

Zimbabwe: Kaçak maden ocağında 23 işçi yaşamını yitirdi

Zimbabwe’nin başkenti Harare’de kaçak çalıştırılan bir altın madeni ocağında aşırı yağışın etkisi ve gerekli önlemlerin alınmaması sonucu ocağın duvarı çöktü. Göçükte ilk belirlemelere göre 23 işçi yaşamını yitirdi. Arama-kurtarma çalışmalarının devam ettiği ve ölü sayısının artabileceği belirtildi.

14 Şubat 2019

Kaynak: İşçi Gazetesi