Dünya Silah Ticareti Raporuna Göre; Türkiye Ölüm Tacirliğindeki Payını Arttırdı.

Stockholm Uluslararası Barış Araştırmaları Enstitüsü tarafından yayınlanan uluslararası silah satış verilerine göre, savaş sanayisinde faaliyet gösteren firmaların satışları 2017 yılında 398.2 milyar dolar oldu.

SIPRI’nin verilerine göre 2017 yılında silah satışı 2016’ya göre yüzde 2.5 arttı. 2002’den beri artış oranı ise yüzde 44’ü buldu.

Bu yılın başında bireysel silahlanmaya karşı büyük eylemliliklere sahne olan ABD yüzde 57 ile silah ticaretinde ilk sırayı alırken, ABD’yi yüzde 9.5 ile Rusya, yüzde 9 ile Britanya, yüzde 5.3 ile Fransa takip etti. Ülkelerin yanı sıra şirketlerin de yer aldığı listeye Türkiye’den Aselsan ile Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş (TAİ) yer aldı.

Suudi Arabistan’a silah satışı devam etti

Suudi Arabistan’ın Yemen’de öncülük ettiği iç savaşın insani krize dönüşmesi sonrası birçok ülkede Riyad’a yaptırım çağrıları yapıldı. Ancak silah satışı devam etti. İngiliz firmalarından BAE Systems şirketinin tüm satışlarının yüzde 16’sı Suudi Arabistan’a yapıldı. Türkiye, SIPRI’nin geçen yılki raporuna göre Riyad’a en fazla silah satan ülkeler arasında bulunuyor.

Gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayeti sonrası aralarında Almanya, Avusturya, Norveç, Hollanda ve Kanada’nın olduğu bazı ülkeler Suudi Arabistan’a silah satışını askıya alırken, İngiltere ve Türkiye henüz böyle bir adım atmadı.

Savaş sonucunda yerlerinden edilmiş insanların sayısı her geçen gün artıyor

Çoğunluğu savaş nedeniyle olmak üzere, UNHCR verilerine göre 2017 yılı sonu itibariyle dünya genelinde göçe zorlananların sayısı 68.5 milyonu buldu.

 

(Kaynak:sipri.org)