DTK Eşbaşkanı Leyla Güven tahliye edildi

79 gündür açlık grevinde olan DTK Eşbaşkanı ve HDP Hakkari Milletvekili Leyla Güven bugün Diyarbakır 9. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada tahliye oldu.

Geçtiğimiz sene 31 Ocak’ta tutuklanan ve 79 gündür açlık grevinde olan DTK Eşbaşkanı ve HDP Hakkari Milletvekili Leyla Güven bugün Diyarbakır 9. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada yurt dışına çıkış yasağı şartı ile tahliye edildi.

DTK Eşbaşkanı ve HDP Hakkari Milletvekili Leyla Güven, kelepçe dayatmasını kabul etmediği için 7 Kasım’da görülen duruşmasına götürülmemiş ve SEGBİS ile bağlandığı mahkemede süresiz-dönüşümsüz açlık grevine başladığını açıklamıştı.

Adil bir yargılama yapılmadığını belirten Güven, Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin aslında bir halka uygulandığını ve tecridin bir insanlık suçu olduğunu söyleyerek süresiz-dönüşümsüz açlık grevi eylemine başladığını duyurmuş ve bundan sonra mahkemeye hiçbir savunma yapmayacağını, gerekirse eylemini ölüm orucuna da dönüştüreceğini ifade etmişti.

Geçtiğimiz aylarda, Leyla Güven’e destek amacıyla açlık grevi yapılan illerde HDP binalarına polis baskınları düzenlenmiş ve aralarında parti yöneticilerinin de olduğu çok sayıda kişi gözaltına alınmıştı.

direnisteyiz.org