Doktorlar şiddeti protesto etti

Dr. Bahattin Ahmet Yalçın’ın hasta yakınının şiddetine maruz kalmasına tepki gösteren Urfa Tabip Odası, “caydırıcı, önleyici ve gerçekçi önlemlerin ivedilikle hayata geçirilmesini” istedi.

Urfa’da Harran Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Çocuk Acil Sevisinde 18 Temmuz’da görev yapan Doktor Bahattin Ahmet Yalçın’ın bir hasta yakını tarafından kafasına sert bir cisimle vurularak darp edilmesi, Urfa Tabip Odası tarafından protesto edildi. Mehmet Akif İnin Eğitim ve Araştırma Hastanesi önünde yapılan basın açıklamasına Eğitim Sen, SES Urfa şubeleri ile Urfa Barosu, Aile Hekimleri Derneği Urfa Şubesi ve Türk Sağlık Sen Urfa Şubesi destek verdi.
Hastane önünde yapılan açıklamada, “Hekime yönelik şiddete hayır” pankartı açıldı. Açıklama yapan Urfa Tabip Odası Başkanı Ömer Melik, TTB’nin uzun zamandır sağlıkta şiddetin önüne geçmek için çeşitli sorumluluklar aldığını, tüm çabalarına rağmen sağlık çalışanlarına dönük şiddetin dozajının her geçen gün arttığını söyledi.
Daha önce Dr. Ersin Arslan, Dr. Kamil Fuat ve Dr. Aynur Dağdelen’in öldürülmeleri ve onlarca şiddet vakası ile siyasi iktidarın sağlık alanında hiçbir adım atmadığını vurgulayan Melik, “Gelinen aşamada sağlıkta şiddet, sağlık hizmet sunumunun hemen tüm aşamalarında yaygın ve ciddi bir sorun haline dönüşmüştür. Ancak açık olarak görülen bir başka gerçek kamu idaresinin sağlık kuruluşlarının ve sağlık çalışanlarının güvenliğini sağlamak için alması gereken özel önlemleri almadığı veya bunların yetersiz kaldığıdır. Sağlık kuruluşlarında meslektaşlarımızın güvenliğini sağlamak için caydırıcı, önleyici ve gerçekçi önlemlerin ivedilikle hayata geçirilmesi gerektiğinin altını çiziyoruz” dedi.
Açıklama alkışlarla son buldu.