Direnişinin 130’uncu gününde Galatasaray Meydanı’nda oturdu

Zeytinburnu Belediyesi’ndeki işinden hakkında başlatılan “güvenlik soruşturması” sonrası çıkarılması üzerine işe dönme talebiyle 130 gündür direnişte olan Kenan Güngördü (39), Galatasaray Meydanı’nda oturma eylemi yaptı.

Yıllarca taşeron işçi  olarak çalıştığı Zeytinburnu Belediyesi’ndeki işinden hakkında başlatılan “güvenlik soruşturması” sonrası çıkarılan Kenan Güngördü (39), işine geri dönme talebiyle 130 gündür direnişte. Güngördü, sürdürdüğü direnişin 130’ncu gününde Galatasaray Meydanı’nda oturma eylemi yaptı. Güngördü’ye işinden ihraç edilen kamu emekçilerinin yanı sıra Devrimci Yapı-İş Sendikası Genel Başkanı Özgür Karabulut ve Dev Sağlık-İş Sendikası Genel Sekreteri Gürsel Kaya da destek verdi.
‘AKP’Lİ OLMADIĞIM İÇİN İŞTEN ATILDIM’
Eylemine dair yaptığı açıklamada hiçbir hakkı verilmeden işten çıkarıldığını söyleyen Güngördü,
“Neden çıkarıldığım yönündeki sorularıma yanıt verilmedi. Mahkemeye başvurarak herhangi bir örgütle bağım olmamasına rağmen, sol görüşlü bir sendikaya üye olduğum ve AKP’li olmadığım için işten atıldım. 150 binin üzerinde emekçi bir gece de yayınlanan KHK ile işinden edildi. Ben haklı olduğumu mahkeme kararı ile kanıtladım. 130 gündür emeğimin hakkını savunmak için eylemdeyim. İşimi geri alana dek eylemlerimi devam ettireceğim” dedi.
‘FLORMAR İŞÇİSİ YALNIZ DEĞİLDİR’
Kendisi gibi yine direnişte olan Flormar işçilerini selamlayan Güngördü, şunları söyledi: “Sadece sendikalı oldukları için işten atılan emekçilerin mücadelesi, benim de mücadelemdir. İşten atıldıkları yetmiyormuş gibi şimdi polis baskısı altında olan Flormar işçileri asla yalnız değildir. İktidar ve sermaye bilsin ki baskı devam ederse eylemimi Flormar önüne taşıyarak destek olmaya devam edeceğim.”
Yaşanan işçi cinayetlerine de değinen Güngördü, Türkiye’de her gün ortalama 6 işçinin yaşamını yitirdiğini, yaşanan bu ölümlerin ise ancak cinayet olarak tanımlanabileceğini ifade etti.
‘İŞÇİLER DAHA FAZLA KAR İÇİN ÖLÜYOR’
Eyleme katılan Dev Yapı-İş Sendikası Genel Başkanı Özgür Karabulut da, yaptığı konuşmada “Kenan arkadaşımızın her zaman yanındayız. Her gün alınmayan önlemlerin sonucu olarak 6 arkadaşımız yaşamını yitiriyor. Daha fazla kar elde etmek amacıyla alınmayan önlemlerden dolayı arkadaşlarımız hayatını kaybediyor. Bu kabul edilemez” dedi.
‘TAŞERONA MÜJDE DİYEAÇLIĞA MAHKUM ETTİLER’
Bugün “taşerona müjde” diye dayatılan şeyin, güvencesizlik ve hukuksuzluk olduğunu söyleyen Dev Sağlık-İş Sendikası Genel Sekreteri Gürsel Kaya ise, “Kenan gibi bir çok arkadaşımızın iş hakkını elinden alarak açlığa mahkum ettiler. Müjde olarak bunu bize dayatanlar kendi gibi düşünmeyen, davranmayan emekçiye yaşam hakkı tanınamamakta. Bizler emek mücadelesi veren tüm arkadaşlarımızın yanında olacağız” dedi.
Oturma eylemi yapılan konuşmalar sonrası atılan sloganlar ile son buldu.
MA