Devrimci işçi Duran Baysal’ın köyünde anma etkinliğine yasak

3 Mart 2016’da Diyarbakır’da çalıştığı inşaatta halat kopması sonucu hayatını kaybeden, İşçi Gazetesi çalışanı ve İnşaat İşçileri Sendikası kurucularından Duran Baysal’ın her yıl mezarı başında gerçekleştirilen anma etkinliğine ilişkin Tokat Valiliği yasaklama kararı verdi.

Duran Baysal’ın ailesinin yaşadığı Tokat Merkez Günevi Köyü’ndeki mezarı başında yapılan anma töreni geçen yıl da aynı şekilde yasaklanmış, birçok engellemeye rağmen yoldaşları tarafından anma etkinliği gerçekleştirilmişti.

Valiliğin açıklaması şöyle…

BASIN DUYURUSU (Yasaklama Kararı) 19 Şubat 2019 Salı

İlimiz Merkez Günevi Köyü Mülki Sınırları içerisinde, huzur ve güvenliğin, kişi dokunulmazlığının, emniyetin, kamu esenliğinin sağlanması, vatandaşların can ve mal güvenliğinin korunması amacıyla; devlet kurum ve kuruluşlarının yapacağı resmi programlar ve etkinlikler hariç, 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu kapsamında yapılacak her türlü yürüyüş, basın açıklaması, toplantı, miting, çadır kurma ve oturma eylemi, stant açma, afiş, pankart, bildiri dağıtma, vb. tüm etkinlikler, 2559 sayılı Polis Vazife ve Salahiyetleri Kanunu’nun EK-1 maddesi kapsamında açık ve kapalı alanlarda düzenlenecek oyun, temsil, çeşitli şekillerdeki gösterinin yapılması ve bu etkinlikler öncesi, sırası ve sonrasında oluşabilecek şiddet hareketlerinin önlenmesi amacıyla, 02.03.2019 tarihi ile 04.03.2019 tarihleri arasında üç (3) gün süre ile yasaklanmıştır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur. 19.02.2019