Dev-Yapı-İş: “Elim bir kaza” değil göz göre göre işlenen iş Cinayeti

Kuzey Marmara otoyolu 7 nolu viyadük inşaatı sırasında meydana gelen çökmede en az 5 işçinin beton bloklar altında kaldığı bildirilmişti. Dev-Yapı-İş sendikası yaptığı açıklamayla “Gebze’de çöken viyadük “Elim bir kaza” değil göz göre göre işlenen iş cinayetidir” ifadelerini kullandı.

Açıklamanın devamı:

“Kocaeli Gebze’de bugün sabah saatlerinde Kuzey Marmara Otoyolu inşaatı kapsamında yapımı devam eden viyadük çöktü. Alınan bilgilere göre en az 4 işçi arkadaşımız 30 metre yükseklikten çöken viyadük enkazının altında kaldı. Arama kurtarma çalışmalarında 3 işçi arkadaşımızın cansız bedenine ulaşıldığı bilgisi gelmektedir. Diğer işçi arkadaşlarımız için arama kurtarma faaliyetleri devam etmektedir.

Bu yaşanan iş cinayetinin ardından Devlet yetkililerinin yaptığı açıklamalar ise işçilerin hayatına verilen değeri ortaya koymaktadır. Yapılan açıklamalarda bu cinayet “elim bir kaza” olarak nitelendirilmektedir. İşçi arkadaşlarımız “talihsiz kazalar” sonucu yaşamını yitirmemektedir. Göz göre göre patronların kâr hırsı yüzünden iş cinayetlerinde yaşamını yitirmektedir. Gebze Belediye Başkanı Adnan Köşker’in başına verdiği “çok hızlı ilerleyen bir inşaattı” demeci adeta bu cinayetin itirafı olmuştur. Çünkü inşaatlarda iş cinayetlerinin önüne geçilmek isteniyorsa önemli olanın inşaatın ne kadar çabuk bitmesi değil iş güvenliği önlemlerinin sağlanarak güvenli bir şekilde işin tamamlanması olmalıdır. Ancak inşaat işçisinin hayatı hiçe sayılarak inşaatlar hızlıca bitirilmek isteniyor. Burada devlet yetkililerinin de sorumluluğu ve sorumsuzluğu devreye giriyor.

Çalışma Bakanlığı yaşanan çökme sonucunda müfettişlerin olay yerine gönderildiğini açıkladı. Ancak inşaat işçileri çok iyi biliyorki çalışma müfettişleri işin yapıldığı zaman inşaatlara denetleme için uğramaz. Ne zamanki toplumda infial yaratacak işçi ölümleri yaşanır müfettişler adeta göstermelik bir biçimde şantiyeye gönderilir. Maalesef bugün en az 3 işçi arkadaşımızın hayatına mal olan çökmeden sonrada bu durum böyle oldu.

Türkiyenin dört bir yanından her gün inşaat işçisi arkadaşlarımızın ölüm haberini alıyoruz. Inşaatlar patronların kâr hırsı ve devletin denetimsizliği nedeniyle işçi arkadaşlarımıza mezar oluyor.

DİSK/Dev Yapı-İş Sendikası olarak “Artık Yeter” diyoruz. İş cinayetlerine karşı çözüm, ölmek istemiyoruz diye isyan eden işçileri ve sendika yöneticilerini tutuklamak veya yaşanan iş cinayetlerine yayın yasağı getirmekte değil. İşçinin hayatını, sağlığını, güvenliğini, çalışma koşullarını ve haklarını önceleyen bir çalışma yaşamıyla sağlamaktır. Bunu da ancak işçiler olarak örgütlü mücadelemizle sağlayabiliriz.

Kaza Değil Bu Bir Cinayet!
Çalışırken Ölmek İstemiyoruz!”