Demirtaş’ın avukatları: Hamleyi yapıp işi bitirdiler!

Ankara 19’uncu Ağır Ceza Mahkemesi’nin AİHM’in tahliye talebine rağmen Demirtaş’ın ‘tutukluluğuna devam’ kararı vermesinden sonra İstinaf Mahkemesi de Demirtaş’a verilen cezayı onadı. Erdoğan’ın ‘Hamleleri yapar işi bitiririz’ sözlerini hatırlatan avukatlar karara tepki gösterdi. 

AİHM’in tahliyesi yönündeki karara uyulmayan Selahattin Demirtaş ile Sırrı Süreyya Önder hakkında ‘silahlı terör örgütü propagandası yapmak’ suçu kapsamında verilen hapis cezaları onandı. Cezanın onanmasını sosyal medya hesaplarından tepki veren Demirtaş’ın avukatları, “AİHM kararından sonra ‘normal olmayan’ bir hızda inceleme ile öne alınıp karar verildi. Demirtaş artık hükümlü olduğu için AİHM kararı boşa düştü” dedi.

Mahsuni Karaman: Hamleyi yapıp işi bitirdiler!

Kararı sosyal medyadan Demirtaş’ın avukatları duyurdu. Mahsuni Karaman “Hamleyi yapıp işi bitirdiler! AİHM kararı sonrası, Sn Demirtaş’ın tahliye edilmemesi için gerekli hamle yapıldı. Bam’daki dosyası incelemeye alınarak karar onandı. Utanıyorum!” diye yazdı.

Ramazan Demir: Beklenen hamle geldi

Ramazan Demir ise tepkisini “Beklenen hamle geldi. Selahattin Demirtaş ve Sırrı Süreyya Önder’in istinafta bekletilen dosyaları AİHM kararından sonra ‘normal olmayan’ bir hızda inceleme ile öne alınıp karar verildi. Demirtaş artık hükümlü olduğu için AİHM kararı boşa düştü” sözleriyle dile getirdi.

Benan Molu: 18. madde ihlalinin kanıtı

-Benan Molu ise üst üste yaptığı paylaşımlarda şu ifadelere yer verdi: İstinaf kararıyla Demirtaş artık “hükümlü”. Tutuklu yargılandığı Ankara 19. ACM ya da Anayasa Mahkemesi tahliyesine karar verse de serbest kalamayacak. İHAM kararına rağmen 14 gün içeride tutup jet hızıyla hükümlü hale getirmek bile 18. madde ihlalinin kanıtı. Utanç duyuyorum.

-İstinaf’ta onanan dava da başlı başına 18. maddelik. Demirtaş’a propaganda davalarında görülmemiş bi ceza verildi. 4 yıl 8 ay ki İstinaf’ta kesinleşsin, Yargıtay’a gidemesin, hemen hükümlü hale gelsin. AİHM kararı sonrası dosyada karar verilme hızı da eşine az rastlanır bi örnek.

– Şimdi bu karar üstüne Işıl Karakaş bir muhalefet şerhi daha yazsın “yargının tarafsız ve bağımsız olmadığını gösteren bir durum yok” diye.

Kerem Altıparmak: 18. maddenin ihlali

Karara bir tepki de Kerem Altıparmak’tan geldi. Altıparmak, “Bana 18. Madde ihlali ne demek diye soruyorlar sıklıkla. Tam da “İşin bu şekilde halledilmesi” işte 18. madde ihlali” diye yazdı.

Yeni Yaşam Gazetesi