Cumhurbaşkanlığı Sarayı’na ‘çiftlik’ kurulacak

Cumhurbaşkanlığı Sarayı yerleşkesinde 2 bin metrekarelik bir sera kurulacak. Seranın plan notlarından süs bitkileri, salatalık, domates ve biber yetiştirileceği görüldü. Atatürk Orman Çiftliği arazisine kurulan Cumhurbaşkanlığı Sarayı için “Cumhurbaşkanlığı Çiftlik Yapıları” adıyla yapılan planlamada büyük bir kümesin de yer aldığı öğrenildi.

Sinan Tartanoğlu’nun Cumhuriyet’te yer alan haberine göre Mimarlar Odası Ankara Şubesi Başkanı Tezcan Karakuş Candan, saray yerleşkesi içinde bir sera inşaatının planlamasının Ağustos 2017’de tamamlandığının bilgisini verdi. Tezcan’ın verdiği bilgilere göre “Cumhurbaşkanlığı Çiftlik Yapıları” seranın yanında bir de kümes inşaatının planları hazırlandı.

DOMATES, BİBER, SALATALIK…

Candan’ın paylaştığı planlara göre seranın toplam kapladığı alan 2 bin metrekareden fazla. Serada 1150 metrekarelik salatalık, biber ve domates alanı bulunuyor. Saksı bitkileri için ise 680 metrekarelik alan ayrılmış. Seranın depo ve teknik alanı ise 224 metrekare. Candan; seranın ve kümesin yapım maliyetleri ile birlikte içinde kullanılan bitkilerin ve çiçeklerin maliyetlerinin kamuoyu ile paylaşılması gerektiğine dikkati çekti.

232 AĞACI YERİNDEN ETTİ 

Beştepe’deki Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nın karşısında bulunan alanda 15 Temmuz 2016 Milli Mücadele Müzesi inşaatı tüm hızıyla sürüyor. Saray’ın karşısına daha önce yapılan 15 Temmuz anıtının arkasındaki alanda yaklaşık 90 dönümlük arazide inşaatı süren müzenin 15 Temmuz 2019’da açılmasının planlandığı belirtiliyor. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, CHP’li Sezgin Tanrıkulu’nun bu konudaki soru önergesine “Söz konusu alanda bulunan ağaçlardan ‘sadece 232 adedi’ yerinden başka yere nakledilmiştir. 6 ay içerisinde yaklaşık 6 bin adet yeni ağaç dikilecektir” yanıtını vermişti.

Artı Gerçek