Cumartesi Anneleri: “Öpmeye kıyamadığımız çocuğumuzu katlettiler”

Özgür Gündem Gazetesi’nin 25 yıl önce gözaltında kaybedilen muhabiri Ferhat Tepe’nin annesi Zübeyde Tepe, “Biz çocuklarımızın katillerini bulmak ve yargılamakla görevli devlet yetkililerini, savcıları, yargıçları görmesek bile onlar bizim burada olduğumuzu hep bildiler. Öpmeye kıyamadığımız çocuğumuzu katlettiler” dedi.

Cumartesi Anneleri, Galatasaray Lisesi önündeki buluşmalarının 695’inci haftasında, 25 yıl önce gözaltında kaybedilen Özgür Gündem gazetesi muhabiri Ferhat Tepe’nin kaybedilmesine dikkat çekerek, sorumluların yargılanması noktasında çağrıda bulundu. “Failler belli, kayıplar nerede” yazılı pankartın üzerine Ferhat Tepe’nin fotoğrafı ve beyaz tülbent bırakılırken, kayıp yakınları, ellerinde de gözaltında kaybedilen yakınlarının fotoğraflarını taşıdı.

“DOĞDUĞUN GÜNE SEVİNEMİYORUM OĞUL”

Jinnews’in haberine göre, eylemde ilk olarak 3 gün sonra doğum günü olan gözaltında kaybedilen Murat Yıldız’ın annesi Hanife Yıldız’ın mektubunu Cumartesi Anneleri’nden Maside Ocak okudu. Maside, “Senin kaybedilişinin 23’üncü yılında bir de doğum günün var oğul. Senin doğduğun güne sevinemiyorum. Kendi doğduğum güne ve böyle analığıma lanet ediyorum. Doğum günün bana acı veriyor oğul… Her şey anlamsız benim için ne servet ne de mal mülk, benim işim gücüm senin yollarını beklemek” dedi.

Maside mektubun devamında şunları kaydetti: “Her ana gibi ben de beklerim yavrum gelsin. ‘Ana ben geldim, doğum günümde bana ne aldın, ne pişirdin’ desin. 23 yıldır oğlum gelmiyor, hediyesi alınmıyor. Bir ana için hem ölüm hem zulüm. Başka ne söylenir bilemem, lanet olsun.!”

“ÇOCUKLARIMIZIN KATİLİNİ YARGILAMAYANLAR BİZE CEZA VERİYOR”

Okunan mektubun ardından Ferhat Tepe’nin babası İshak Tepe, Ferhat’ın kaçırılmasının ardından amcasının oğlu Serhat’ın da Özgür Gündem’de çalışmaya başladığını ancak onun da devlet tarafından katledildiğini söyledi. Hem Ferhat’ın hem de Serhat’ın ölümüne neden olanların dönemin askeri yetkilileri olduğunu belirten İshak, “Çocuklarımızın katillerini bulmayanlar, yargılamayanlar, benim konuşmamdan dolayı bana dava açtı. 1 yıl hapis cezası verdiler” dedi.

“BİZ KATİLLERİ GÖRMESEK DE KATİLLER BİZİ HER HAFTA BURADA GÖRÜR”

İshak’ın ardından Ferhat’ın annesi Zübeyde Tepe konuştu. Galatasaray Meydan’ında 25 yıldır bitmeyen bir acıya ve kedere mahkûm edenlere seslendiklerini söyleyen Zübeyde, çocukları için adalet, katillerin bulunmasını ve yargılanmalarını istediklerini belirtti. Zübeyde, bulamadıklarının ve hala aradıklarının kemiklerini istediklerini kaydederek, “Cumartesi anneleri ve aileleri olarak çocuklarımızın katillerini göremesek de katiller bizi her hafta burada gördü. Biz çocuklarımızın katillerini bulmak ve yargılamakla görevli devlet yetkililerini, savcıları, yargıçları görmesek bile onlar bizim burada olduğumuzu hep bildiler” diye konuştu.

“ATEŞ DÜŞTÜĞÜ YERİ YAKIYOR”

Muhalif ve dost birkaç basın yayın organı dışındakilerin yaşananlara kör sağır ve dilsiz kaldığının altını çizen Zübeyde, “İçinde yaşadığımız bu toplum ‘bana dokunmayan yılan bin yıl yaşasın’ düsturu ile etrafı yılanlarla çevrili yaşamayı bir marifet bilmekte. Ateş düştüğü yeri yakıyor önce. İçimizde 25 yıldır bitmeyen acı, yara hala kanıyor. Ne gündüzümüz gündüz ne de gecemiz gecedir bizim. Sizinle konuştuğumuzda, güldüğümüzde hep aklımızda yitirdiklerimiz var. Diğer evlatlarımızın hatırına, kaybettiklerimizin hatırına ayakta kalmaya çalışırız. Yıllar geçse de aslında evladını kaybedenler olarak hep bir tarihte sıkışıp kalmışızdır” ifadelerini kullandı.

Yaşananlar unutulmasın diye mücadele ettiklerini söyleyen Zübeyde, son olarak şunları kaydetti: “Yaşananlar bir daha yaşanmasın, başkaları da evlatlarını kaybetmesin diye, ben Zübeyde Tepe ve İshak Tepe öpmeye kıyamadığımız oğlumuzun kokusunu, sesini, gülüşünü kendisi olmadan 25 yıldır taşıyoruz yanımızda.”

Cumartesi Anneleri, bir sonraki hafta meydanda buluşmak üzere alandan ayrıldı.