Cumartesi Anneleri Bakan Soylu, Vali Şahin, Kaymakam Ünlü hakkında suç duyurusunda bulundu

Cumartesi Anneleri ve İHD, İstanbul Valisi Vasip Şahin, Beyoğlu Kaymakamı Savaş Ünlü ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu hakkında suç duyurusunda bulundu.

Cumartesi Anneleri ve İnsan Hakları Derneği (İHD), Galatasaray Meydanı’ndaki 700. buluşmada kendilerine kötü muamelede bulunulması, ifade, toplanma ve gösteri yapma özgürlüklerinin engellenmesi gerekçesiyle kolluk görevlileri ile İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, İstanbul Valisi Vasip Şahin, Beyoğlu Kaymakamı Savaş Ünlü hakkında Çağlayan’da bulunan İstanbul Adliyesine giderek suç duyurusunda bulundu.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusu üç ayrı şekilde yapılırken İHD ve Cumartesi Anneleri ilişkin adliye önünde bir basın açıklaması gerçekleştirdi.

3 ayrı suç duyurusu

Başsavcılığa üç ayrı suç duyurusunda bulunuldu:

– İçişleri Bakanı Süleyman Soylu hakkında bu suç duyurusu;

– 25 Ağustos Cumartesi günü 700. Haftada yasak kararı veren ve bu kararı uygulayanlar hakkında İHD olarak suç duyurusu;

– 700. Haftada hakları kısıtlananların ve şiddete uğrayanların bireysel suç duyuruları.

Açıklamada, suç duyurusunun bugün Çağlayan Adliyesi’nde saat 12.00’de yapılacağı ifade edildi. İHD’nin açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

“Cumartesi Annelerinin her hafta Galatasaray Meydanı’nda gerçekleştirdiği barışçıl protestosuna İstanbul valisinin talimatıyla güvenlik güçleri Cumartesi Anneleri/insanları ile derneğimizin üye ve yöneticilerine saldırmış, zor kullanarak yerlerde sürüklemiş, darp ederek gözaltına almıştır. Ardından gaz bombaları, plastik mermiler atılmış saatlerce süren saldırılar gerçekleşmiştir. Daha sonra Cumartesi Anneleri ile derneğimizce yapılmak istenen etkinlikler hukuka aykırı bir şekilde yasaklanmıştır.

25 Ağustos’tan bu yana başlayarak devam eden yasaklamalarla ifade özgürlüğümüzü engelleyen güvenlik güçleri ile İstanbul Valisi Vasip Şahin, Beyoğlu Kaymakamı Savaş Ünlü ve Cumartesi Annelerine dönük hakaret, tehdit içeren açıklamaları nedeniyle İçişleri Bakanı Süleyman Soylu hakkında Cumartesi Anneleri/İnsanları ve İnsan Hakları Derneği olarak suç duyurusunda bulunuyoruz.”