Çorlu Tren Katliamındaki Ray Hattı Alarm Veriyor!

25 kişinin öldüğü Çorlu tren faciasının yaşandığı Sarılar mevkinde bulunan menfezler alarm veriyor. Devletin sorunların ve sorumluların üzerine gitmek yerine yayın yasağı getirdiği, seçimlerde rant malzemesi yapılan tren hatları uyarı veriyor.

Medyascope’un, Jeoloji mühendisi Nejat Güven’le yaptığı röportaja göre tren hattı ölüm kapanı gibi her an faciaya davet çıkarmaya hazır bir şekilde bekliyor.

“Mevcut Menfezlerin Durumu Çok Daha Kötü”

Kazanın yaşandığı bölgede kazadan sonra incelemelerde bulunan jeoloji mühendisi Nejat Güven, ‘‘Geçen yaz aynı bölgede yaşanan kazanın tekrar yaşanma olasılığı çok yüksek. Bu menfezlerin durumu daha önce incelediğimiz menfezlerden çok daha kötü’’ dedi.
Güven, ‘‘Bu menfezlerin elden geçirilmesi gerekiyor. Su yolunun temizlenmesi gerekiyor. Yoğun bir yağışta bu menfezler tekrar tıkanabilir ve tren raylarını etkileyebilir’’ diye konuştu.
Güven: ‘‘Bu menfezlerin durumu kaza olan menfezden çok daha kötü’’

“Demiryollarında Yapılan Müdahaleler Tamamen Göstermelik”

TCDD’nin kazadan hiç ders almadığını belirten Güven, ‘‘Beş ay önce yaşanan kazadan sonra yetkililer tüm menfezlerin yenileneceğini söylemişti. Demiryollarını göstermelik olarak biraz düzeltmişler ancak menfezlere hiç dokunmamışlar. Bu menfezlerin durumu kaza olan menfezden çok daha kötü’’ dedi.
8 Temmuz 2018’de, Uzunköprü-Halkalı arasında sefer yapan 12703 sefer sayılı trenin, Tekirdağ’ın Çorlu ilçesi Sarılar mevkinde tüm vagonlarının raydan çıkması sonucu 25 yolcu hayatını kaybetmiş, 341 yolcu yaralanmıştı.

Kazanın, yağmur suyunun olay yerindeki menfezden yeterince akmaması sonucunda biriken suların, menfez ile demiryolu hattı arasındaki malzemeyi sürüklemesi sonucu rayların askıda kalması sebebiyle yaşandığı tespit edildi.

Çorlu tren katliamına ilişkin araştırma önergesi AKP ve MHP oylarıyla reddedildi!