Çorlu kararına tepki: Bu kadar vicdansız olmayacaklarını düşünüyorduk

25 kişinin yaşamını yitirdiği Çorlu’daki tren faciasında 9 yaşındaki oğlunu kaybeden Mısra Öz Sel, soruşturmadan çıkan takipsizlik kararına tepki gösterdi.

Tekirdağ’ın Çorlu ilçesinde 25 kişinin öldüğü, 340 kişinin ise yaralandığı tren kazasıyla ilgili Çorlu Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü soruşturmada tren şefi, makinistler ve siyasetçiler, bürokratlar, TCDD’nin üst yönetiminde yer alan kişiler hakkında kovuşturmaya yer olmadığına karar verilmesi ailelerin tepkisini çekti.

Kazada yaşamını yitiren 9 yaşındaki Oğuz Arda Sel’in annesi Mısra Öz Sel, “Bu kadar vicdansız olmayacaklarını düşünüyorduk” dedi.

‘Bu hukukun adaletin olmadığı bir karar’

Artı TV’de yayınlanan Gün Başlıyor programında konuşan Mısra Öz Sel, “Açıkçası bu şekilde bir karar çıkacağını birçok kişi söylüyordu. Ama biz bu kadar büyük bir faciada, bu kadar açık ihmal ortaya çıkmışken, hukuka ve adalete olan inancımızı korumaya çalışıyorduk. Bilirkişilerin birilerini korumak adına bir rapor çıkardıkları aşikar. Bu kararı tanımıyorum, hiçbir şekilde kabul etmiyorum. Bu hukukun, adaletin olmadığı bir karardır” dedi.

‘Suçlu sadece o 4 kişi değil’

Yasal süreçler doğrultusunda itiraz haklarını kullanacaklarını söyleyen Mısra Öz Sel, sadece 4 kişi hakkında iddianame düzenlenecek olmasını eleştirerek, “Biz asli kusurlu olarak sadece bu 4 kişiyis suçlu görmüyoruz. Suçlu sadece yağmur değildir, ksuurlu olanlar sadece o 4 kişi değildir, onların üstleri de var” dedi.

Hukukçuların kendilerine böyle bir karar çıkma ihtimalinden söz ettiğini belirten Mısra Öz Sel, “Ama biz 25 kişinin aileleri olarak bu kadar vicdansız olmayacaklarını düşünüyorduk. Ne yazık ki Türkiye’de bu şekilde oluyor. Karşılaştığımız bu tablo doğrultusunda itiraz hakkımız var. Türkiye’de yol alamayacağımız görünüyor. Biz Türkiye’de bir sonuç alamadığımız takdirde Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne kadar gideceğiz” şeklinde konuştu.

Kaynak: Artı Gerçek