Çocuklarının cenazesine katıldıkları için haklarında soruşturma açıldı!

Kulp ilçesi kırsalındaki hava saldırısında yaşamını yitiren HPG’li Mehmet Nergiz’in cenaze törenine katılan baba Mehmet Nergiz’in de aralarında bulunduğu aile bireyleri ve yakınlarına “Örgüt propagandası” iddiasıyla soruşturma başlatıldı.

Diyarbakır’ın Kulp ilçesine bağlı Yaylak (Eskar) köyü kırsalına yönelik hava saldırısında yaşamını yitiren HPG’li Mehmet Nergiz’in cenazesi, 18 Temmuz günü Lice ilçesine bağlı Birlik (Çemê Elîka) mahallesinde toprağa verildi. Ardından Lice Cumhuriyet Başsavcılığı, baba Mehmet Nergiz’in de aralarında bulunduğu aile fertlerinden 17 kişi hakkında “Örgüt propagandası yapmak” iddiasıyla soruşturma başlattı.

‘YA SİZ GELİRSİNİZ YA DA…’

Mezopotamya Ajansı’nda yer alan habere göre, Abalı Jandarma Karakolu da Mahalle Muhtarı Nakif Mamuk üzerinden Nergiz aile bireylerini 20 Temmuz günü ifade vermeye çağırdı. Yasta oldukları için ifade vermeye gitmek istemeyen aile bireylerinin askerler tarafından yine muhtar aracılığıyla “Ya gelirler ya da biz getirmesini iyi biliriz” tehdidine maruz kaldıkları belirtildi.

Askerin baskıları karşısında baba Mehmet Nergiz ve oğlu, 23 Temmuz günü; diğerleri de sonraki günlerde ifade vermek amacıyla Abalı Jandarma Karakolu’na gitti. İfadeleri alınan 17 kişiye, cenazede çekilen bir fotoğraf karesi gösterildi. Aileye, “Cenaze töreninde slogan atılması ile sarı, kırmızı ve yeşil renkli flamanın tabutun üzerine serilmesi”ne yönelik sorular yöneltildiği belirtildi.