CHP’den AKP başvurusuna yanıt: Altı boş, soyut iddialar

CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek, AKP’nin seçimlerin yenilenmesi için yaptığı itirazın soyut iddialara dayandığını söyledi. Somut olarak sadece kısıtlı ve ölü seçmenle ilgili iddiaların incelenebileceğini söyleyen Erkek, bunlar doğru olsa dahi aradaki farkı kapatmaya yetmeyeceğini söyledi.

CHP Hukuk İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek, AK Parti’nin İstanbul seçimlerinin yenilenmesi için Yüksek Seçim Kurulu’na (YSK) yaptığı olağanüstü itiraz başvurusunu değerlendirdi. 44 sayfalık ana dilekçeye baktığını anlatan Erkek, “Son derece altı boş bir dilekçe. İddialar soyut” dedi.

Dilekçede somut olarak sadece kısıtlı ve ölü seçmenle ilgili iddiaların incelenebileceğini söyleyen Erkek, “Bunlar da ne kadar doğru bilmiyorum ama 2 bin 308 kısıtlı seçmen oy kullanmıştır deniliyor. Yine bin 229 ölü seçmen yerine oy kullanıldığı iddiası var. Bu iki iddianın somut olduğunu kabul etsek dahi bu sayılar 14 bin civarındaki farkı kapatmıyor” dedi.

’14 bin 1 kısıtlı seçmen bulması gerek’

YSK’nin seçim hukukunda usulsüzlük ve kanunsuzluğu ayırdığına dikkat çeken Erkek, şöyle devam etti:

“Usulsüzlüğe dayanarak seçimi iptal edemezsin. Kanunsuzluktan kasıt 298 sayılı kanunda sayılan seçmen olamayacaklar ve oy kullanamayacaklardır. Kısıtlı, hükümlü gibi bunlar tek tek sayılır. Şu ana kadar 3 yerde seçim iptal edildi. Yusufeli, Keskin, Honaz. Örneğin Yusufeli’ni AK Partili aday 3 oy farkla kazandı. CHP 4 kısıtlı seçmenin oy kullandığı yönünde itirazda bulundu. YSK da bu durumun seçim sonucunu etkilemiş olabileceği ihtimali üzerine yeniden seçim kararı aldı. Şimdi İstanbul’da yaklaşık 14 bin fark var. Bu durumda söz konusu farkın 1 fazlası, yani 14 bin 1 tane kısıtlının oy kullandığını ispatlarsan o zaman seçimi iptal edersin. Dilekçede bu var mı, yok.”

Erkek, AKP’nin dilekçesinde cezaevlerindeki 10 bin kadar seçmenin iki yerde ikametgâhının göründüğü iddiasının da karşılığının bulunmadığı görüşünde. Erkek örnek vererek, Kadıköy’de oturan birinin suç işleyip Silivri Cezaevi’ne gönderildiğinde Kadıköy’de oy kullanamayacağına dikkat çekti.

‘YSK kısa sürede karar verecektir’

YSK Başkanı Sadi Güven’in seçmen listeleriyle ilgili “mükerrer seçmen yok, sahte seçmen yok” yönündeki sözlerini hatırlatan Erkek, “Şimdi varsa bile sorumlusu sizsiniz. Seçmen Kütüğü Genel Müdürlüğü YSK’ya bağlıdır. YSK seçmen kütüğünü İçişleri, Adalet ve Savunma Bakanlığı’ndan alır. Bunları biz oluşturmuyoruz ki” dedi.

AKP’nin “mazbata verilmesin” başvurusunu da değerlendiren Erkek, “Mazbatayı hemen vermesi gerek. Ama bu başvurunun da kısa sürede sonuçlandırılacağını düşünüyorum. Çünkü soyut iddialar, içi boş bir dilekçe” dedi.

CHP’nin İstanbul seçimlerini izlemek için oluşturduğu Hukuk Komisyonu, AKP’nin YSK’ye yaptığı seçimlerin yenilenmesi başvurusunu incelemeye başladı. Çalışmanın ardından bir açıklama yapılması bekleniyor.

İmamoğlu’ndan Baransu benzetmesiyle tepki

CHP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu, Avcılar Belediyesi’ni ziyaret ederek burada toplanan vatandaşlara hitap etti. ( Emrah Yorulmaz – Anadolu Ajansı )

AKP’nin YSK’ye üç bavulla itiraza gitmesine FETÖ’den tutuklu bulunan Mehmet Baransu’nun Balyoz davasıyla ilgili bavullu savcı ziyaretine benzeten Ekrem İmamoğlu, “Vatanseverlerimizin canına mal olan o kumpası hatırlıyorsunuz değil mi? İşte aynı kafa” dedi.

Resmi olmayan sonuçlara göre İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Ekrem İmamoğlu, Şişli’de halka seslendi. İmamoğlu, AKP’li görevlilerin YSK’ye delil olarak üç bavulla gelmesine, Balyoz davasıyla ilgili adliyeye bavulla gelen ve FETÖ’den tutuklu bulunan Mehmet Baransu’yu hatırlatarak tepki gösterdi.

 ‘Saymaya doyamıyorlar’

“Elbette İstanbul’un çok daha sorunlu yerleri de var. Onları da çözeceğiz ama müsaadenizle biraz güncel konuları konuşalım. Hani saya saya bitiremediler ya… İşin güzel tarafı ne biliyor musunuz? Birinci gün saydılar kaybettiler, ikinci gün saydılar gene kaybettiler. Artık sayamıyorum, üç, dört, beş, altı… Bugün 16. gün. Doyamıyorlar. Dün rakibimizi ve bazı siyasileri televizyonda konuşurken altı – yedi defa saygımız gereği ‘Sayın’ deyince, birisi yazmış ‘Başkanım siz sayın deyince onlar saymayı anlıyorlar.’”

‘Seçimi kazandık arkadaşlar’

“Bakın, Büyükçekmece’dekiler olmadı, Maltepe’dekiler olmadı, şu anda 40 sandığa kadar indi iş. Bir gün kaldı kalmadı. Seçimi kazandık arkadaşlar. Daha güzelini söyleyeyim mi? Daha güzeli, orada bu işle ilgilenen illa kazandık arzusunda olan birkaç yüz kişinin dışında kim kazandı biliyor musunuz? 16 milyon İstanbullu kazandı. Kadını, erkeği, genci, çocuğu hepsi kazandı. Benim güzel kızlarım, oğullarım, kardeşlerim, arkadaşlarım kazandı.”

‘İşte aynı kafa’

“Ben bugün ekranda çantaları görünce zannettim ki, makam sahibi olan insanlar pılını pırtısını topladı bir yere gidiyorlar. Meğerse o çantalarıyla itirazları götürüyorlarmış. Bu çantalarla beraber daha önce adliyeye gidenleri hatırlıyorsunuz. Vatanseverlerimizin canına mal olan o kumpası hatırlıyorsunuz değil mi? İşte aynı kafa. O çantayı taşıyan kişiler aynı kafa. Ama bu millet bu kumpasa gelmedi gelmeyecek. Ben ne dedim ilk akşam. Ben kimsenin hakkını yemedim ama 16 milyon insanın da hakkını yedirmeyeceğim.”