Cezayir’de Macron taktiği… Yeni başbakandan çağrı, ‘Gelin, birlikte siyasi değişimi konuşup tartışalım’…

Cumhurbaşkanı Buteflika’nın Nisan ayında yapılacak seçimlerde 5. Kez adaylığını açıklaması ile başlayan protesto dalgası nedeniyle geri adım atmak zorunda kalan Cezayir yönetimi, Macron’un Fransa’da, Sarı Yeleklilerin isyanını soğutmak için kullandığı ‘ulusal tartışama’ hamlesine benzer bir adım atarak siyasi krizi yönetmeye çalışıyor.

Buteflika’ya adaylıktan geri adım attıran protestoculara yeni Başbakan Bedoui’den ‘Gelin, birlikte siyasi değişimi konuşup tartışalım’ çağrısı geldi. Bedoui, protestolara katılan gençlerin ve kadınların da yer alacağı hem kapsayıcı hem de teknokrat bir hükümet kurmayı vaat etti.

Yeni başbakan Noureddine Bedoui

Cezayir’de 20 yıldır cumhurbaşkanlığı koltuğundaki Abdülaziz Buteflika’nın (82) felç geçirdiği 2013’ten beri halkın karşısına çıkmamasına rağmen gelecek ayki seçimler için 5. kez adaylığını koymasının tetiklediği protestolara çare aranıyor. Buteflika’nın adaylığını geri çekip seçimleri ertelediğini açıklaması, protestoları kesmeye yetmedi.

Sokaklara terketmeyen Cezayirliler daha büyük gösterilere hazırlanırken, iktidar protestoculara ve muhalefete diyalog çağrısı yaptı.

Pazartesi günü Ahmed Ouyahia yerine başbakanlığa getirilen Noureddine Bedoui, protestolara katılan gençlerin ve kadınların da yer alacağı hem kapsayıcı hem de teknokrat bir hükümet kurmayı vaat etti.

Protestocuların taleplerine yanıt veren siyasi bir değişimden yana çalışma sözü veren Bedoui, halkın iradesini temel alan yeni bir siyasi sistemden söz etti. Ama somut bir şey söylemedi.

Buteflika yerli yerinde

Muhalefeti böyle bir diyaloğa katılmaya çağıran yeni Başbakan, cumhurbaşkanlığı seçimlerinin bağımsız bir komisyonun denetiminde yapılacağını da vaatlerine ekledi.

Cumhurbaşkanlığı makamını bırakmayan Buteflika da tüm Cezayirlileri memnun edecek yeni bir dönem için çalışma vaadinde bulunuyor.

Ancak 1954-62 bağımsızlık savaşının gazilerinin hükmettiği siyasi sistemin tıkandığı ve değiştirilmesi gerektiği gerekçesiyle haftalardır protesto düzenleyen on binlerce Cezayirliden ve muhalefet partilerinden şimdilik pazarlık ve ödün işareti gelmedi.