California tarihinin en büyük yangını: En az 7 kişi yaşamını yitirdi

ABD’nin California eyaletindeki yangın ‘tarihin en büyüğü’ olarak nitelenirken ölü sayısı 7’ye çıktı.

ABD’nin California eyaleti, geçen hafta kuzey bölgesinde çıkan ve henüz kontrol altına alınamayan alevler nedeniyle tarihinin en büyük yangın felaketiyle mücadele ediyor. ABD Başkanı Donald Trump ise yangınların büyümesinden “Kötü çevre politikaları uygulayan” eyalet yetkililerini ve “Suyu gerektiği gibi kullanmayan” itfaiyecileri sorumlu tuttu.

14 BİN İTFAİYECİ UĞRAŞIYOR

ABD’de Mendocino Milli Ormanı sınırı ve Lake ile Colusa bölgeleri arasındaki sınır bölgesi boyunca etkili olan alevler 1148 kilometrekareden fazla ormanlık alan ve çayırın yanmasına yol açtı.

Hava sıcaklıklarının ilerleyen günlerde 43 dereceye kadar çıkmasının beklendiği eyalette 16 farklı bölgede etkili olan yangınların daha fazla büyümesinden endişe duyuluyor.

California’da yangınla mücadele çalışmalarına 14 binden fazla itfaiyeci katılıyor.

Yangınlarda hayatını kaybedenlerin sayısı ise 7’ye yükseldi. Ayrıca, geçen haftadan bu yana binlerce kişi evlerinden tahliye edildi.

TRUMP SORUMLULUK ALMADI

ABD Başkanı Donald Trump ise Twitter hesabından yaptığı açıklamada, yangınların büyümesinden eyalet yetkililerini ve itfaiyecileri sorumlu tuttu.

Trump, yangınların “Eyaletin kötü çevre politikaları yüzünden büyüdüğünü” ve “Suyun gerektiği gibi kullanılmayarak Pasifik Okyanusu’na yönlendirilmesi nedeniyle daha da kötü bir hal aldığını” savundu.

Eyalet yetkilileri ve yangın söndürme uzmanları ise Trump’a cevap vermekte gecikmedi ve “Yangınları söndürmek için yeterli suyun bulunduğunu”, ayrıca “Şiddetli ve yıkıcı yangınlara iklim değişikliğinin neden olduğunu” iddia etti.

2017 YANGINLARINDA 43 KİŞİ ÖLDÜ

Kaliforniya’da geçtiğimiz yıl çıkan yangınlarda 2’si itfaiye görevlisi 43 kişi hayatını kaybetmiş, 211 kişi yaralanmıştı. Toplamda 5 bin 590 kilometrekarelik alanı etkileyen yangınların maliyeti 13 milyar dolar olmuştu.