Caferi: “Türkiye’nin Suriye’deki varlığı işgaldir! Onları çıkaracağız”

Suriye’nin Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Beşar Caferi, Türkiye’nin Azez, Cerablus, El Bab ve Afrin’i işgal ettiğini belirtti. Putin’in Suriye Özel Temsilcisi Aleksandr Lavrentyev ise ‘Türk askerlerinin zamanı gelince Suriye’de kontrol ettikleri bölgelerden çekilmelerinde ısrarcı olacaklarını’ söyledi.

Astana’da barış süreci kapsamında Soçi’de dün düzenlenen ve Türkiye’nin de katıldığı barış görüşmelerinde konuşan Caferi, ‘Suriye hükümetinin ülkenin tamamında kontrolü ele almaya kararlı olduğunu ve Türk askerlerinin uzun süreli varlığını tolere etmeyeceğini’ belirterek, “Onları çıkaracağız” ifadelerini kullandı.

Astana sürecinin dünkü toplantısının merkezinde yer alan İdlib vilayetinde Türkiye’nin de garantör olduğu çatışmasızlık bölgesi kurulmuşken, Caferi bu anlaşmanın ‘Türkiye’nin terörist gruplara karşı savaşmakta ne kadar ciddi olduğunun’ bir testi olduğunu söyledi.

Duvar’da yer alan habere göre, Caferi ayrıca İdlib’e dair uzlaşma görüşmelerinin başarısız olması halinde Suriye hükümetinin bölgeyi askeri yollardan alma hakkını saklı tuttuğunu vurguladı.

Toplantıya Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in sıfatıyla katılan Rus temsilci Aleksandr Lavrentyev ise İdlib operasyonunun yakın zamanda düzenleneceğine dair iddiaları yalanladı. Lavrentyev, “İdlib’de geniş kapsamlı bir operasyondan söz edilmiyor. Gündeme getireceğimiz tek konu, ki bunu ciddi bir biçimde gündeme getireceğiz, buradaki terör örgütlerinin faaliyetlerinin durması” dedi.

Toplantı sonrası Türkiye’den yapılan açıklamadaysa, İdlib’de ateşkes öngören çatışmasızlık bölgesinin, Astana süreci kapsamında Rusya ve İran’la yapılan anlaşmanın ‘ana unsuru’ olduğu belirtildi.

Sputnik’in aktardığına göre Rus Özel Temsilci, “Türk askerler tarafından kontrol edilen bölgelere gelirsek, burası Azez ile Cerablus arasında kalan çok büyük bir alan. Türkiye İdlib’deyse nizam sağlanması için kendi üstüne belirli sorumluluklar aldı” diye konuştu.

“TÜRK ASKERİNİN ÇEKİLMESİ KONUSUNDA ISRARCI OLACAĞIZ”

“Fakat biz her zaman bu bölgelerdeki operasyonları ile görevleri bittikten sonra Türk askerlerinin buralardan çekilmesi gerektiğini söyledik” diye devam eden Lavrentyev, şunları kaydetti:

“Bu bölgelerde sivillerin güvenli bir biçimde yaşaması için gereken koşullar oluştuğunda Türk askerlerin buralardan çekilmesi gerektiği konusunda ısrarcı olacağız. Sonra da bu bölgelerin birleşme süreci devam edecek.”

Lavrentyev Rusya’nın, Suriyeli göçmenlerin evlerine geri dönebilmeleri konusunda Türkiye’ye yardım teklif ettiklerini de söyledi. Lavrentyev şu ifadeleri kullandı: “Türkiye’de 3.5 milyon göçmen yaşıyor. Bu kadar insana bakabilmek için kendilerinin (Türkiye) de yardıma gereksinimi var. Bu nedenle biz de Ankara’dayken göçmenlerin kendi evlerine dönebilmeleri için bir çalışma planı hazırlama teklifini gündeme getirdik.”