Bursa’da köylüler enerji santraline direniyor: Jandarma bugünlük geri çekildi

Bursa’da enerji santrali inşaatına karşı bir buçuk aydır gece gündüz nöbet tutan köylüleri yoldan uzaklaştırmak için jandarma geldi. Köylülerin geri adım atmaması üzerine jandarma daha sonra tekrar geleceğini söyleyerek gitti.

Bursa’nın Karaağız Köyü’nde biyokütle enerji santrali inşaatı için malzeme taşıyan TIR’ların geçişine engellemek için bir buçuk aydır köy yolunda gece gündüz nöbet tutan köylüler, jandarmayla karşı karşıya geldi.

Bugün (13 Temmuz) sabah saatlerinde jandarma köye gelerek santral inşaatının başlaması için köylüleri yoldan uzaklaştırmak istedi. Köylülerin geri adım atmaması üzerine jandarma ve köylüler arasında itiş kakış yaşandı, bazı köylüler fenalaştı.

“Biz joptan da korkmuyoruz, askerden de korkmuyoruz, polisten de korkmuyoruz” diyen köylülerin geri adım atmaması üzerine jandarma, enerji santralinin inşaatının başlaması için tekrar geleceklerini belirterek geri çekildi.

Köy çevresinden ve Bursa’dan köylülere destek olmak için gelenlerle birlikte Karaağız yolunda yüzlerce kişi beklemeye başladı. Köylülere desteğe gelenler arasında CHP’li vekiller de bulunuyor.

“Sonuna kadar direneceğiz” diyen köylüler nöbete devam ediyor.

Sendika.org