Bilirkişi raporuna göre de Berkin Elvan’ı vuran polis Fatih Dalgalı hala tutuksuz yargılanıyor

Okmeydanı’nda polis tarafından başından gaz fişeği ile vurularak katledilen Berkin Elvan’ın davasının 9. celsesi görüldü. Bir önceki celsede istenen bilirkişi raporu açıklandı. Rapora göre, Berkin Elvan’ı vuran polis Fatih Dalgalı. Ancak mahkeme rapora rağmen sanık polis Fatih Dalgalı’nın tutuklu yargılanması talebini yine reddetti. Dava 27 Şubat’a ertelendi

Gezi Direnişi sırasında Okmeydanı’nda polis tarafından başından gaz fişeği ile vurularak katledilen Berkin Elvan’ın davasının 9. celsesi görüldü. Bu duruşmada, mahkemeye bilirkişi raporu ulaştı. 23 sayfalık bilirkişi raporunda, “Maktulün 2. zet polisi (Sanık Fatih Dalgalı) tarafından yapılan atış neticesinde yaralandığı kuvvetle muhtemel olarak değerlendirilmiştir” denildi.

Duruşmaya Berkin’in ailesi ve avukatlarının yanı sıra HDP İstanbul Milletvekili Oya Ersoy, DİSK Yönetim Kurulu üyesi Kanber Saygılıgil, Halkevleri Eş Genel Başkanı Nuri Günay, TMMOB Mimarlar Odası ÇED Danışma Kurulu Sekreteri Mücella Yapıcı, Kaldıraç temsilcisi Hakan Dilmeç, Berkin’in cenazesine katıldığı için bir yıl tutuklu kalan ve geçtiğimiz günlerde serbest bırakılan Berkay Ustabaş da katıldı.

Bir önceki duruşmada mahkeme, bilirkişi raporu isteyerek sanık polis Fatih Dalgalı’nın tutuklanma talebini reddetmişti.

Tanık polis Ömer Faruk Göktaş SEGBİS ile bağlanarak verdiği ifadede “Fatih Dalgalı’yı tanımıyorum. Olay günü görevli olabilirim ama olayın geçtiği yerde bulunmadım” dedi.

Tanık polis Serdar Doğan da salona gelerek ifade verdi. Doğan “Özel timde çalışıyorum. E-5 güzergahında çalışıyordum. 45 derecelik acıyla zet silahını kullanırız” ifadelerini kullandı. Olay görüntüleri izletilen tanık polis Doğan, sanık Fatih Dalgalı’yı tanımadığını söyledi.

Tanık polis Mahir Pekdemir Gümüşhane’den SEGBİS ile bağlandı. Pekdemir de “Fatih Dalgalı’yı tanımıyorum. Eğitim büro amirliğinde görev yapıyordum olaylar sırasında. Ben olay anında Zeytinburnu’nda görev yapıyordum. Ama beni yine de bu dosyaya eklediler” diye konuştu.

“Emniyet Müdürlüğü bilerek delil karartmaktadır”

Pekdemir’in sözleri üzerine Avukat Atalay “Kendisinin ifadesine rağmen dosyaya eklediklerini söyledi. Hangi amaçla sizi dosyaya eklediklerini düşünüyorsunuz?” diye sordu. Pekdemir de soruya “Sayıyı çoğaltmak için listeye eklendiğini düşünüyorum” diyerek yanıt verdi. Bunun üzerine Atalay “Tanık Mahir Pekdemir’in ifadesi açık şekilde gösteriyor ki listeyi uzatmak için Emniyet Müdürlüğü bilerek delil karartmaktadır” dedi.

“Sanığın tutuklanması gerekir”

Bugün gelen bilirkişi raporuna değinen Atalay şu ifadeleri kullandı:

“Atışın yapıldığı an ile maktulun yere düştüğü anı göstererek diğer raporları teyit ediyor. Yerden sekme ile atış yapılmamış. Doğrudan öldürme kastı ile sanığın hareket ettiğini 3. bir rapor ile kapsama alındığını görüyoruz. Keşif yapılması gerekir. Sanığın tutuklanması gerekir.”

Avukat Çiğdem Akbulut da bugün gelen raporun diğerlerini doğrular nitelikte olduğunu ifade ederek “Birbiri ile çelişen çok fazla beyan dinledik. Detaylı şekilde karşılaştırmalı beyan sunacağız” dedi.

Avukat Akbulut, bilirkişi raporunun sanık Dalgalı’yı işaret ettiğini, HTS kayıtlarının bu iddiayı doğruladığını kaydetti. Akbulut, Dalgalı’nın Berkin Elvan’ı hedef gözeterek vurduğunu belirtti ve tutuklanmasını talep etti.

Sanık polis Fatih Dalgalı’nın tutuklu yargılanması talebi yine reddedildi. Dava 27 Şubat’a ertelendi.

“Ömrümüzün sonuna kadar bu hukuksuzluğu takip etmeye devam edeceğiz”

Duruşmanın ardından adliye önünde yapılan basın açıklamasında Sami Elvan ve Avukat Çiğdem Akbulut konuştu. Sami Elvan 4 Ocak’ta evlerine giden polislerden, kendileri hakkında soruşturma olduğunu öğrendiklerini ve daha sonra ifade verdiklerini belirtti. Elvan şöyle devam etti:

Can Dündar ve Erdem Gül’ün duruşmasında atılan sloganlardan dolayı bize soruşturma açıldığını beyan ettiler. Biz de orada olduğumuzu, bu tür davaları takip ettiğimizi ve edeceğimiz söyledik. Bizim çocuğumuzun cenazesine katılanlar hapis yatıyor ve biz adalet arıyoruz hakkımızda soruşturma açılıyor ve bizim çocuğumuzu katledenler hala ellerini kollarını sallayarak görevlerini icra etmeye devam ediyorlar. Biz ömrümüzün sonuna kadar bu yaşadığımız hukuksuzluğu takip etmeye devam edeceğiz. Devletin yumruğunun ensemizde olduğunu biliyoruz ama korkmayacağım, korkmuyorum.”

Avukat Çiğdem Akbulut ise yargı sisteminin mağdurun üzerinde asılı bir yumruk gibi durduğunun bir örneğini gördüklerini belirterek “Berkin’in katili berkin’in vurulmasından üç sene sonra dava dosyasında karşımıza çıkartılabildi. Bugün de tutuklama kararı çıkmadı. Berkin’in katilini önümüze çıkarmak için üç sene bekleyen yargı hala cezasını vermeyen yargı sistemi hak mücadelesi verilen başka bir duruşmayı takip ettiği için Sami ve Gülsüm Elvan’ın başına birkaç ay içerisinde çökebiliyor ama. Biz vazgeçmeyeceğiz, 27 Şubat’ta yine buradayız. Sonuna kadar buradayız. Berkin’in katilleri tüm hesaplarını verene kadar bu dosyanın takipçisi olmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

Kaynak: Sendika.org