Beyoğlu’nda dört katlı bina çöktü! Halk Belediye Başkanı Demircan’a tepkili

İstanbul’da yoğun yağış sonrası Beyoğlu Sütlüce’de temelindeki toprak kayan bir bina çöktü. Binanın, hemen yanı başındaki inşaat çalışması nedeniyle çöktüğünü belirten HALK olay yerine gelen Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan’a tepki gösterdi.

İstanbul’da dün geceden beri devam eden yoğun yağış sonrası Beyoğlu Sütlüce Fuadiye Sokak’taki dört katlı bir apartmanın altında toprak kayması meydana geldi. İhbar üzerine olay yerine itfaiye ve sağlık ekipleri sevk edildi. Polis ekipleri, bina yakınındaki caddeyi trafiğe kapatırken, çevrede güvenlik önlemi aldı. Binadan parçalar kopmaya devam etti.

Habertürk’ten Uzay Kesmen’in haberine göre, yedi dairenin olduğu binada yaşayanlar tahliye edilirken, çevredeki diğer binalar da tedbir amacıyla boşaltıldı.

Bölgede yaşayan halk, binanın hemen yanında bir inşaat temeli olduğu ve kaymanın bu temel kazısından kaynaklandığını belirtirken, temeli sağlam olmadığı gözlenen binanın altındaki toprak kayması hızla devam etti. Bina bir süre sonra yerle bir oldu.

DEMİRCAN: GELİŞMELERİ HEP BİRLİKTE İZLİYORUZ

Binanın çökmesinden önce olay yerine gelen Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan da yaptığı açıklamada “Sütlüce Mahallesi’ndeyiz. Bu tehlike inşaatı devam eden bir yapının üzerinde. Ruhsatı iskanı olmayan bir bina. İstinat duvarının yıkılmasından sonra büyük bir tehlike yaşanıyor. Şu anda gelişmeleri hep birlikte izliyoruz. Hayati bir tehlike söz konusu değil. Binanın çökme tehlikesi var. Yapabileceğimiz tüm tedbirleri almış bulunuyoruz” dedi.

Demircan’ın “Hayati bir tehlike söz konusu değil” sözü üzerine bir muhabir “Hayati tehlike yok dediniz ama binanın çökme tehlikesi var. Bununla ilgili ne yapmayı düşünüyorsunuz?” diye sordu.

Bunun üzerine Demircan “Şu anda yapacak bir şey yok. Gelişmeleri hep birlikte izliyoruz” yanıtını verdi.

“AYLARDIR SÖYLÜYORUZ, ‘BİRŞEY OLMAZ’ DEDİLER”

Beyoğlu Belediye Başkanı Demircan’ın ilk açıklamasının ardından mahalle sakinleri tepki gösterdi.

Habertürk’e konuşan bina sahibi Emin Ertürk şöyle konuştu:

“Bina 20 yıllık bina. Üç aydır yan tarafımızda temel çalışması yapılıyor. Yurt binası yapılacağını biliyoruz oraya. Ancak temel çalışması başladığından beri binamızda çatlaklar oluştu. Biz defalarca müteahhitlere söyledik. Bir şey olmaz dediler. Bu sabah 10 gibi binamızın altındaki toprak boşaldı. Yedi daire var binada. Hemen boşalttık. Çevre binalar da boşaltıldı. Binanın temeli yok diye bir şey yok. Burası dolgu temel. Dört katlı bina, kaçak katımız yok. Sağlam bir bina ki halen daha yerinde duruyor.”