Beybahçe Katliamı davasında 6. duruşma: ‘IŞİD sanıkları korunuyor ve kollanıyor’

“Güvenlik” gerekçesi ile Kayseri’ye taşınan Antep’teki düğün katliamı davasında 6. duruşma görüldü. Savcının mütalaasını açıkladığı duruşma sonrası adliye önünde açıklama yapan HDP Antep Milletvekili Mahmut Toğrul, “IŞİD sanıkları mahkemelerde korunuyor ve kollanıyor. Daha dün başına 1,5 milyon lira ödül konulan IŞİD’li kadın serbest bırakıldı” dedi.

20 Ağustos 2016 tarihinde Antep’in merkez Şahinbey ilçesi Beybahçe Mahallesi’nde düzenlenen açık hava düğününe IŞİD’in canlı bombası saldırmış ve çoğu çocuk 56 kişi yaşamını yitirirken, yüzü aşkın kişi yaralanmıştı. Patlamanın hemen ardından ise AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan, saldırıyı gerekçe göstererek “Fırat Kalkanı” harekatının talimatını vermiş ve TSK Cerablus, Ezaz ve Bab’a girmişti.

Yine Antep’te 16 Ekim 2016 tarihinde basılan bir hücre evindeki IŞİD militanının üzerindeki bombayı patlatmasıyla 3 polis yaşamını yitirmişti. Bu 2 olay aynı dosyada birleştirilmiş ve dava “güvenlik” gerekçesi ile Kayseri’ye taşınmıştı.

Davanın 6’ncı duruşması bugün (20 Aralık 2018) Kayseri 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Başsavcı Murat Uzun konferans salonunda görülen duruşmaya basın alınmadı. Duruşmada tutuklu sanıklar Abdurrahman Elnacar, Enes Karataş, Ahmet Kösgeroğlu, Hacı Polat, Hasan Uzun, Yunus Sarı, Mehmet Karakurt, Mehmet Şahin Erğan hazır edilirken, ara duruşmada sağlık durumu gerekçesiyle serbest bırakılan Fadile Cabael ile tutuksuz Hamza Çalıkuşu katılmadı. Duruşmada mağdur aileleri ve avukatları Mehmet Alagöz, Ahmet Hartavi, Eylem Sarıoğlu’da hazır bulundu. Duruşmayı HDP Antep Milletvekili Mahmut Toğrul da takip etti.

Mütalaası açıklayan savcı, evvelce bırakılan Fadile Cabael ve Hamza Çalıkuşu’nun tutuklanmasını, Yunus Sarı ile Enes Kartaaş’ın “örgüt üyeliği”, diğer sanıkların ise “anayasal düzenin ortadan kaldırılmasına teşebbüs, adam öldürme, adam öldürmeye teşebbüs” suçlarından cezalandırılması talep etti. Sanıklar ise savunmalarında önceki ifadelerini tekrarladıklarını beyan ederek, emniyette verdikleri ifadeyi işkence altında verdiklerini kabul etmediklerini belirtti.

Müşteki vekilleri ise, tutuksuz sanıkların tutuklanmalarını, tutuklu sanıkların tutukluluklarının devamını, Fadile Cabael’i bırakılmasını sağlayan doktor raporunun okunmasını, tüm sanıklar bakımından MİT raporlarının istenilmesini talep etti.

Müşteki vekillerinin taleplerini reddeden mahkeme, esas hakkında savunma yapılması için müşteki vekillerine süre verilmesine ve bir sonraki duruşmanın 14 Mart 2019 tarihinde görülmesine karar verdi.

HDP vekili Toğrul: ‘IŞİD sanıkları mahkemelerde korunuyor’

Dava sonrası müşteki Avukatı Eylem Sarıoğlu ile HDP Antep Milletvekili Mahmut Toğrul, Kayseri Adliyesi önünde açıklama yaptı.

HDP Antep Milletvekili Mahmut Toğrul, “IŞİD sanıkları mahkemelerde korunuyor ve kollanıyor. Daha dün başına 1,5 milyon lira ödül konulan IŞİD’li kadın serbest bırakıldı” dedi.

Davanın Kayseri’ye taşınmasının ailelere işkence olduğunu vurgulayan Toğrul, davanın Antep’te de görülebileceğini söyledi. Mahkemede yargılanan tutuksuz sanıklardan özellikle Fadile Cabael’in Beybahçe patlamasının arkasındaki beyin olduğu düşünülen Kadir Cabael’in eşi olduğunu aktaran Toğrul, şöyle devam etti: “Bugün cezaevlerinde sağlık koşulları çok kötü durumda olan tutuklular olmasına rağmen maalesef böyle ciddi bir davanın önemli bir sanığı nasıl hasta olduğu için bırakılıyor. Bir sağlık raporuna dayanılarak bırakılan bu kadın bugün mahkemeye katılmadı. IŞİD sanıkları mahkemelerde korunuyor ve kollanıyor. Daha dün başına 1,5 milyon lira ödül konulan IŞİD’li kadın serbest bırakıldı. Bir önceki DAİŞ saldırıları ciddi şekilde araştırılsaydı belki Beybahçe patlaması yaşanmayacaktı. Katliamların açığa çıkarılması için HDP olarak sonuna kadar mücadele edeceğiz.”

Avukat Sarıoğlu: ‘Asıl failler mahkemeye getirilmiyor’

Dosyada özellikle IŞİD’in Türkiye’de yaptığı saldırıların insanlığa karşı suç kapsamında değerlendirilmesini istediklerini ifade eden avukat Sarıoğlu ise, “Bu katliamı planlayan ve yardım eden, bu katliamın gerçekleşmesinde asıl rol alan alanlar mahkeme heyetinin önüne getirilmiyor. Bu DAİŞ hücrelerinin Antep’te nasıl cirit attıklarını, katliamı bu kadar kolay gerçekleştirmelerinde ihmali olan kamu görevlileri açısında hiçbir yargılama yapılmıyor. Hakikatin ortaya çıkarılması yönündeki tüm taleplerimiz reddedildi” ifadelerini kullandı.

Mezopotamya Ajansı’ndan derlenmiştir.