Beyaz Saray: Rahip Brunson bırakılsa da vergiler indirilmeyecek

Beyaz Saray Sözcüsü, ‘Türkiye’nin vergi kararı üzücü ve yanlış bir adım. Erdoğan ve Türkiye, Brunson’a çok haksız davrandı. Brunson serbest bırakılsa bile vergiler indirilmeyecek’ dedi.

Türkiye’nin, ABD’den ithal ettiği bazı ürünlere %100 vergi artışına gitmesine Beyaz Saray’dan tepki geldi. Beyaz Saray Sözcüsü Sarah Sanders, “Türkiye’nin gümrük tarifeleri üzüntü verici ve yanlış yönde atılmış bir adım” dedi.

Sanders, Türk lirasının dolar karşısında değer kaybetmesinin ABD’nin uygulamaya başladığı yaptırımlarla ilgisinin bulunmadığını vurgulayarak, “Türkiye’deki ekonomik durumu ve liradaki düşüşü yakından takip ediyoruz. Bu uzun süredir devam eden bir sürecin sonucu. Amerika’nın attığı adımların bir sonucu değil” dedi.

Sözcü Sanders, “Türkiye ‘nin vergi kararı üzücü ve yanlış bir adım. Erdoğan ve Türkiye, rahip Brunson’a çok haksız davrandı. Rahip Brunson’ın bırakılması durumunda (bile) Türkiye’ye ek ithalat vergileri kalkmayacak. Bu mesele ayrı. Bizim ulusal güvenliğimizle ilgili. Fakat Brunson’ın serbest kalması durumunda Türk yetkililere uygulanan yaptırımları kaldırmayı düşünürüz” diye konuştu.

Sanders ayrıca, “Türkiye’ye uygulanan çelik gümrük tarifesi güvenlik gerekçeleriyle alındı. Bu nedenle rahip Brunson’ın durumuyla ilgili değil” ifadelerini kullandı.

Resmi Gazate’de yayınlanmıştı

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yer alan Cumhurbaşkanı kararına göre belirli ABD menşeli ürünlerin ithalatında uygulanacak ek mali yükümlülük oranları; binek otomobiller için yüzde 120, bazı alkollü içkiler için yüzde 140, ilaçlar hariç olmak üzere güzellik, makyaj ve cilt bakımı müstahzarları için yüzde 60, yaprak tütün ve tütün döküntüleri için yüzde 60, polivinil klorür (PVC) ve pirinç için yüzde 50 olarak tespit edildi.

Artı Gerçek