Berkin Elvan davasında 9. duruşma 28 Kasım’da Çağlayan’da görülecek

Berkin Elvan davasında 9. duruşma yarın (28 Kasım 2018 Çarşamba) saat 10.00’da Çağlayan Adliyesi’nde görülecek. Elvan ailesi, Berkin başta olmak üzere katledilen bütün çocuklar için yürüttükleri adalet mücadelesinde yanlarında olmaya çağırıyor.

Berkin Elvan davasında 9. duruşma yarın (28 Kasım 2018 Çarşamba) saat 10.00’da Çağlayan Adliyesi’ndeki İstanbul 17. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek. Elvan ailesi, sanık polisin görevden alınarak tutuklanması ve tüm sorumluların yargılanması taleplerini yinelenerek, Berkin başta olmak üzere katledilen bütün çocuklar için yürüttükleri adalet mücadelesinde yanlarında olmaya çağırıyor.

Elvan ailesi tarafından sosyal medya üzerinden paylaşılan çağrıda şu ifadelere yer verildi:

“SEGBİS sistemiyle yargılanan failin, başka canlar almadan görevden alınmasını ve tutuklanmasını talep ediyoruz. Başta emri veren olmak üzere; dönemin kaymakamının, valisinin, emniyet müdürünün yargılanmasını talep ediyoruz.

Yaşam hakkı elinden alınan oğlumuz Berkin için 28 Kasım saat 10’da (yarın) Çağlayan Adliyesindeyiz!
Berkinimiz başta olmak üzere katledilen bütün çocuklar için, herkes için yürüttüğümüz adalet mücadelesinde sizleri yanımızda olmaya çağırıyoruz.”

Geçen duruşmada ne olmuştu?

19 Eylül’de görülen bir önceki duruşmada, tanık olarak ifade veren polislerin sorulara verdikleri cevaplar sıklıkla “hatırlamıyorum” ve “tanımıyorum” olurken, sanık polis Fatih Dalgalı’nın tutuklanması talebi bir kez daha reddedilmişti.

Jandarma Kriminal Laboratuvarı’nın katilin ‘yüzde 70 oranında Fatih Dalgalı olduğunu’ söyleyen raporunun yanısıra, olay günü sanık polis Dalgalı’nın telefonunun Berkin Elvan’ın vurulduğu yerden sinyal verdiği HTS kayıtlarından tespit edilmiş olmasına rağmen, mahkeme heyeti “görüntülerdeki şahsın Fatih Dalgalı olduğuna ilişkin kuşkunun ve eksikliğin giderilmesi için” yeniden ayrıntılı bilirkişi raporu aldırılmasına karar vermişti.

Duruşmada söz alan anne Gülsüm Elvan, “Çocuğumu vuran değil avukatları, cenazesine katılanlar yargılanıyor. Bu ülkede çocuklar öldürülüyor. Bir taraf şehit, bir taraf terörist ilan ediliyor. Deniz Gezmiş’in celladının boğazına nasıl kemik battıysa, benim çocuğumun da katillerinin boğazına getiremediği ekmek batacak” demiş ve katilin tutuklanmasını istemişti. Mahkeme başkanının sakinleşmesini istediği Gülsüm Elvan, “Sakinleşecek durumum kalmadı yapılan işkence yeter!” diye tepki göstermişti.

direnisteyiz.org