Berkay Ustabaş’a yine tahliye yok, dava 15 Ocak’a ertelendi

“Berkin Elvan’ın cenazesine katılmak” suçlamasıyla tutuklanan Berkay Ustabaş’ın yargılandığı davanın 4. duruşmasında yine tahliye çıkmazken, mahkemeye getirilme talebi de bir kez daha reddedildi.

“Berkin Elvan’ın cenazesine katılmak” suçlamasıyla tutuklanan Devrimci Gençlik Dernekleri Genel Sekreteri ve İstanbul Üniversitesi Sosyoloji Bölümü öğrencisi Berkay Ustabaş’ın yargılandığı davanın 4. duruşması bugün Çağlayan Adliyesi’ndeki 26. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Duruşma öncesi adliye önünde Berkay Ustabaş ve tüm tutuklu öğrenciler için bir basın açıklaması gerçekleştirildi. Açıklamaya Berkin Elvan’ın annesi Gülsüm Elvan, milletvekilleri, siyasi kurum temcilcileri ve gençlik örgütleri katıldı.

Mahkeme heyetinin değiştiği davada, yeni atanan hakim de geçen duruşma olduğu gibi tutuklu sanıklardan Helin Bölek’in savunmasına müdahale ederek, duruma itiraz eden avukatını salondan dışarı çıkardı ve duruşmaya ara verdi.

Duruşma boyunca savunma avukatları ve müvekkillerine “toparlayın”, “taleplere geçin” şeklinde baskı uygulayarak savunma yapmalarına veya taleplerine gerekçe sunmalarına izin vermeyen hakim, son konuşan avukatın sözünü “son cümlenizi alıyorum” diyerek kesti.

Savcının mütalaasını almadan karar için duruşmaya ara verdiğini ifade edip salonu boşalttıran hakim, birkaç dakika sonra avukatları ve basını salona geri çağırarak savcının mütalaasını dinledi, sonrasında yeniden karar için ara verdiklerini söylerek salonu boşalttırdı.

Berkay Ustabaş’ın ve diğer tutuklu sanıkların tutukluluğunun devamına karar verilen dava, 15 Ocak 2019 saat 14.30’a ertelendi. Ustabaş’ın mahkemeye getirilme talebi yine reddedilirken, Helin Bölek’in de gelecek duruşmaya getirilmeyerek SEGBİS ile katılmasına karar verildi.

Berkay Ustabaş’ın avukatlarından Erman Öztürk, duruşma sonrası kısa bir değerlendirmede bulundu: