Bekçilerden trans bireylere: “Sizin için görevlendirildik”

Ankara’nın Esat semtinde her sokakta bulunan gece bekçileri, trans bireyleri evlerinden çıkartmamak için görevlendirildiklerini söylediler ve trans kadınların sokağa çıkmasına “izin vermiyorlar”.

Ankara’nın Esat semtinde 10 Eylül gece saatlerinde caddede çalışan seks işçisi bir trans birey, bekçiler tarafından durduruldu. Elinde bira şişesi ile üzerine gelen saldırgana karşı kendisini korumaları gerektiğini söyleyen trans kadına bekçiler, oradan gitmesini ve translar için görevlendirildiklerini söyledi. Yapılan işlemin hukuksuzca olduğunu dile getiren trans kadını durduran bekçi, kolluk kuvvetlerini çağırarak cezai işlem uygulamalarını talep etti.

“Bunları içeri alırsan ruhsatını elinden alırım”

Aynı gece Libya Caddesi’nde ise bir restorana yemek yemek için giden trans bireylerin peşinden gelen bekçiler, yemek yiyen translardan kimlik istedi. Yemek yediklerini ve çalışmadıklarını söyleyen trans bireyler, kimliklerini vermeyince bekçiler polis çağırdı. Kimlik için zorlayan polis, daha sonrasında trans bireyler yemeklerini yeyip evlerine dönene kadar restoran önünde bekledi.

Kendisini “amir” olarak tanıtan bir polis memuru ise restoran işletmecilerini “Bunları bir daha içeri alıp yemek verirsen ruhsatını elinden alırım, senin de başın yanar” diyerek tehdit etti.

“Vali tarafından sizin için görevlendirildik”

Pembe Hayat’ın iletişime geçtiği Esat’ta oturan bir trans birey, bekçilerinin adreslerini bildiğini, bilerek binalarının önünde beklediğini ve bakkala bile gidemediklerini söyledi. Trans birey bir arkadaşının yaşadıklarını ise şöyle aktardı:

Geçtiğimiz akşam bir trans arkadaşımız taksiden indirildi. Artık bakkala bile gönderilmiyoruz. Olaylar Esat semtinin tamamında yaşanıyor ve bekçiler vali tarafından bizler için görevlendirildiklerini, buralarda gezemeyeceğimizi söylüyor. Dün akşam eşofmanlarımla köpeğimi tuvalete çıkardığımda bile durduruldum ve bir an önce eve gitmezsem cezai işlem uygulanacağı söylendi. Hepimiz Esat’ta oturuyoruz, bizi dışarı bile çıkarmıyorlar.

Pembe Hayat